Pripojte sa k nám na Facebook a získajte najlepšie informácie o počasí !

FOTO: Alpy zasiahlo snehové peklo. Za deň spadlo cez 200 cm snehu.

img
My zažívame rekordne teplé Vianoce. V Alpách však zažívajú rekordne biele Vianoce. Za 24 hodín napadlo na severe Talianska 200 až 250 cm snehu.
Alpy |
Snehové peklo. Týmto pomenovaním označujú Taliani žijúci na severe Talianska aktuálne počasie v oblasti. Meteorológovia ešte pred Vianocami varovali, že alpskú oblasť na 2. sviatok vianočný zasiahnú výrazné zrážky. Už výpočty numerických modelov naznačovali nezvyčajne vysoké snehové úhrny. Predpovedali v oblasti až okolo 150 cm snehu. Skutočnosť však bola výrazne odlišná. V Alpách začalo snežiť v stredu večer a za uplynulých 24 hodín v niektorých regiónoch talianskych Álp napadlo 200 až 250 cm snehu. Vo viacerých okresoch je vyhlásená kalamitná situácia.

Veľmi nepriaznivé počasie do alpskej oblasti prináša tlaková níž, ktorá sa začala na severe Talianska prehlbovať a prinášať tu výrazné zrážky. Zatiaľ čo v polohách pod 800 metrov intenzívne prší a rapídne sa dvíhajú hladiny vodných tokov, predovšetkým v okolí Janova, tak vyššie polohy bojujú s mohutnou snehovou kalamitou. V Alpách také výdatné vianočné sneženie ešte nezaznamenali.

Niekoľko miest na severe Talianska sa ocitlo ako v 19. storočí. Nielenže cesty boli neprejazdné, ale život skomplikovali výpadky elektrickej energie. Spoločnosť Enel uviedla, že pod ťarchou snehu spadlo niekoľko konárov na dôležité elektrické vedenia z Rakúska, ktoré pretrhli hlavné vedenia hneď na niekoľkych miestach. Bez elektriny sú obľúbené turistické destinácie ako Alleghe, Falcado alebo Zoldo Alto. Vyše 100 technikov Enelu pracuje na vyriešení problému, avšak neustávajúce husté sneženie sťažuje prístup do terénu, a tak obnovenie dodávok elektrickej energie očakávajú až v priebehu štvrtkového dopoludnia.
Množstvo turistov zostalo uväznených v hoteloch. Väčšie hotely sa však pred očakávaným nepriaznivým počasím zabezpečili, a tak výpadky elektriny nahradzujú generátormi.

Hasiči večer museli zasahovať na ceste medzi Falzaregom a Valparolou, kde vo svojích autách uviazlo 28 turistov. Talianski cestári v priebehu popoludnia totiž dôrazne upozorňovali vodičov alpských oblastí, že nakoľko sneží veľmi výraznou intenzitou (až okolo 10 cm za hodinu), tak technicky nie je možné udržiavať všetky alpské cesty. Cestári vyhlásili, že vzhľadom na nepriaznivé predpovede počas noci na štvrtok nebudú udržiavať cesty nižšej kategórie a sústredia sa na zabezpečenie prejazdnosti alpských diaľníc a ciest 1. triedy. Cestári začnú sprejazdňovať alpské cesty pomocou pluhov a fréz až v priebehu štvrtka, kedy by sa tlaková níž zo severného Talianska mala presunúť nad Jadran a postupne by sa mala začať vypĺňať v dôsledku čoho by malo sneženie ustávať.

Ďalší výjazd mali talianski hasiči vo večerných hodinách na taliansko-rakúskych hraniciach medzi mestami San Candido a Sesto, kde na ceste uviazlo asi 200 turistov, ktorí sa chceli dostať do hotela.

Nepriaznivé počasie v talianskych Alpách už má aj jednu obeť. V oblasti Bardenecchia v provincii Turína zomrel lyžiar, ktorého zasypala lavína. Podľa najaktuálnejších správ sú ďalší dvaja lyžiari nezvestní. Horská služba upozorňuje pred vysokým lavínovým nebezpečenstvom. Lavinové ohrozenie sa zvýšilo na 4. stupeň z 5. dielnej stupnice a očakáva sa ďalšie zhoršenie situácie.

Najviac postihnuté sú oblasti: Lombardia, Trentino, Veneto a Friuli, kde napadlo 200 až 250 cm snehu. Situácia sa začne v Alpách upokojovať až v priebehu štvrtka.
Ďalšie najnovšie články
Pred nami sú dni s vysokými teplotami do +25°C
Aprílové počasie je charakteristické svojimi výraznými výkyvmi a ďalší výkyv nás čaká na začiatku týždňa.
Piatok bude mrazivý, ale cez deň bude slnečno. Teplo bude...
Máme za sebou prvú mrazivú noc, pri ktorej teploty najmä na severe klesali pod bod mrazu. Nasledujúca noc bude ešte mrazivejšia, ale cez deň sa vyčasí
Kalamita zasiahla strednú Európu a priniesla až nad 50 cm...
Extrém strieda extrém. Po horúcom začiatku apríla, kedy sa teploty v našej oblasti šplhali až nad +25°C sa vrátila zima.
ZIMA sa VRACIA. Prinesie sneženie, mrazy, záveje aj silný...
Prichádza k nám výrazná zmena počasia, ktorá prinesie v utorok a v stredu sneženie a silný vietor. Od štvrtka čakajte tuhé mrazy.