Pripojte sa k nám na Facebook a získajte najlepšie informácie o počasí !

Do strednej Európy mieri extrémne ochladenie. Snežiť môže aj v nížinach

img
Hlboká tlaková níž prinesie výrazné ochladenie a snehové zrážky do strednej Európy
Slovensko |

Výrazné ochladenie po sviatkoch sa nezadržateľne blíži a všetci čakáme na to či a kde sa vyskytnú snehové zrážky. Modely sa zatiaľ vo výraznosti sneženia nezhodujú. V čom sa však zhodujú, je príchod tlakovej níže a s ňou sneženie a výrazné ochladenie. Optimistický je najnovší beh modelu GFS. Ten očakáva sneženie najmä na severe územia, kde by mohlo napadnúť aj viac ako 30 centimetrov nového snehu. Sneh by sa však mal ukázať aj v nížinách.

Do strednej Európy sa dostane hlboká tlaková níž

Ako udáva animácia nižšie, západom nášho územia by sa počas stredy mala presúvať tlaková níž od severovýchodu. Nasledujúci deň by sa mala dostať približne nad severný Jadran, kde sa výrazne prehĺbi. Neskôr postúpi ďalej na východ. Táto tlaková níž prinesie extrémne ochladenie nielen na Slovensko, ale taktiež do Talianska, Rakúska, Česka, Nemecka a na severozápad Balkánskeho polostrovu. 

Sneženie sa môže ukázať aj v nížinách

Zo skúsenosti vieme, že hlboká tlaková níž tohto typu, nazývaná aj "Jadranka" prináša výrazné zrážky. Podobnú situáciu očakávame aj počas spomínaných dní. Rozmiestnenie sneženia nie je úplne jasné, no posledné behy modelu GFS predpokladajú sneženie aj v nížinách na západe Slovenska. Snežiť by malo aj intenzívne, no sneh sa bude v nízkych polohách pri kladnej teplote rýchlo topiť. Sneženie by malo byť najintenzívnejšie počas štvrtka, 20. apríla.

Bude aj silno veterno

Po presune tlakovej níže viac na východ sa naše územie dostane do silného tlakového gradientu. Medzi tlakovou nížou na východe a tlakovou výšou nad západnou Európou zosilnie severné prúdenie. Očakáva sa výrazné zosilnenie vetra, ktorý by mohol dosiahnuť až silu víchrice aj mimo horských polôh.

Najsilnejší vietor sa očakáva počas štvrtku. Fúkať bude s rýchlosťou 10 až 15 m/s, no v nárazoch bude na celom území dosahovať 22 až 28 m/s. V kombinácii so snežením sa tak na našom území môže vyskytnúť aj blizarrd a to najmä v najsevernejších okresoch Slovenska. Obrovský pozor by si mali dávať predovšetkým šoféri motorových vozidiel. Na cestách sa očakávajú výrazné komplikácie a dopravné obmedzenia.

To, či sa očakáva snehová nádielka vo Vašom okrese si pozrite TU.

Ďalšie najnovšie články
Pred nami sú dni s vysokými teplotami do +25°C
Aprílové počasie je charakteristické svojimi výraznými výkyvmi a ďalší výkyv nás čaká na začiatku týždňa.
Piatok bude mrazivý, ale cez deň bude slnečno. Teplo bude...
Máme za sebou prvú mrazivú noc, pri ktorej teploty najmä na severe klesali pod bod mrazu. Nasledujúca noc bude ešte mrazivejšia, ale cez deň sa vyčasí
Kalamita zasiahla strednú Európu a priniesla až nad 50 cm...
Extrém strieda extrém. Po horúcom začiatku apríla, kedy sa teploty v našej oblasti šplhali až nad +25°C sa vrátila zima.
ZIMA sa VRACIA. Prinesie sneženie, mrazy, záveje aj silný...
Prichádza k nám výrazná zmena počasia, ktorá prinesie v utorok a v stredu sneženie a silný vietor. Od štvrtka čakajte tuhé mrazy.