Pripojte sa k nám na Facebook a získajte najlepšie informácie o počasí !

LETO hlási návrat. Teploty pôjdu vysoko nad +30°C

img
Po chladnejšom období prichádza leto. Teploty pôjdu vysoko a slnečných lúčov bude veľa.
Slovensko |

Naše územie sa momentálne stále nachádza v chladnejšom, severozápadnom prúdení. Ráno je oblačnosti málo, no popoludní očakávame polooblačné až oblačné počasie, na severe aj s prehánkami. Už počas dnešného dňa však začne mohutnieť tlaková výš v oblasti severozápadnej Európy. Oblačnosti bude každým dňom menej a teploty pôjdu výraznejšie nahor. Po chladnejšom období nás čaká návrat leta a tropických horúčav.

Synoptická situácia

Momentálne sa k nám po prednom okraji mohutnejúcej tlakovej výše so stredom nad severozápadnou Európou dostáva od severu chladnejší a vlhký vzduch. V ňom sa cez deň tvorí kopovitá oblačnosť, z ktorej sa neskôr vytvárajú prehánky či búrky. Počas nasledujúcich dní bude táto tlaková výš mohutnieť a jej stred sa začne presúvať nad oblasť Dánska. Už v stredu by sa táto tlaková výš mala rozprestierať od Škandinávie až po severný Egypt. Naše územie sa tak postupne dostane do teplejšieho prúdenia, ktoré bude vrcholiť v závere týždňa.
 

Tropické horúčavy sa vrátia 

Prílev teplého vzduchu by mal byť výrazný. Rapídne otepľovanie sa očakáva vo viacerých štátoch Európy ako napríklad v Španielsku, Taliansku, Francúzsku, Nemecku či v susednej Českej republike. Otepľovať sa začne už dnes, kedy maximálne denné teploty vystúpia na +22 až +28°C. Chladnejšie bude len na severe, kde sa budú teploty pohybovať okolo +20°C. Každým dňom budú teploty narastať. Už v utorok sa budú maximá pohybovať od +24 do +32°C, v stredu od +25 do +36°C. 
 
 


 
Čo sa týka zrážok, tie sa budú vyskytovať len ojedinele a to najmä v horských oblastiach. Naše územie sa bude nachádzať v oblasti bez výraznejšej dynamiky a v hornatých oblastiach sa budú v mierne nestabilnom vzduchu tvoriť prehánky a búrky.
 
Horúčavy budú vrcholiť koncom týždňa a cez víkend, kedy sa teploty v najteplejších oblastiach priblížia hranici +40°C. O štyridsiatkach sa viac dočítate tu:
Ďalšie najnovšie články
Na Slovensko dorazia búrky. Za nimi sa ochladí
Tropické horúčavy schladia búrky. Dažďa sa dočká najmä sever Slovenska
Chorvátsko sužujú jedny z najhorších požiarov v histórii...
Dovolenku v Chorvátsku komplikujú požiare a silný vietor
Pred nami je chladný víkend. Trópy sa vrátia na začiatku ...
Včera sa na našom území výrazne ochladilo a v chladnejšom vzduchu zotrváme do konca tohto týždňa. Otepľovať sa začne na začiatku týždňa.
TORNÁDO zosadlo pri Viedni. Supercela postúpila nad Slove...
Silné tornádo sa počas dnešného dňa prehnalo okolím Viedne