Pripojte sa k nám na Facebook a získajte najlepšie informácie o počasí !

Po nádielke snehu príde aj na hory odmäk. V nížinách môže byť až +15°C

img
Desiatky centimetrov nového snehu spadli v uplynulých hodinách na horách. Nádielku snehu si treba vychutnať. Oteplenie totitž dorazí aj na hory.
Slovensko |

Na horách napadlo v stredu a vo štvrtok 30 až 50 cm prírodného snehu. Sneženie sa tu vrátilo v piatok a bude pokračovať do nedele. Pripadnúť by mohlo ďalších 10 až 20 cm snehu, no to bude na dlhšiu dobu posledná výraznejšia nádielka. Do našej oblasti totiž na začiatku týždňa príde oteplenie, ktoré zodvihne teploty v nížinách nad hranicu +10°C a teplý vzduch sa prejaví aj vo výškach. Na horách teploty vystúpia nad nulu a ku kladným teplotám sa aj na hory pridá dážď. Napadnutý sneh sa tak bude pomerne rýchlo topiť.

O oteplenie sa postará tlaková níž

Zmenu počasia zapríčiní prehlbujúca sa oblasť nízkeho tlaku nad Stredomorím a Talianskom. Vzhľadom k polohe tejto tlakovej níže budeme nasledujúce dni na jej prednej strane a tým pádom sa k nám od juhu až z Afriky bude dostávať teplý vzduch.

Zatiaľ čo do našej oblasti bude tlaková níž od juhu pumpovať teplejší vzduch, tak v západnej Európe sa pripravujú na zimné počasie plné snehu. Okolo tlakovej výše, ktorá sa z Atlantiku na začiatku týždňa rozšíri až nad Škandináviu prenikne do týchto oblastí studený vzduch. Naša oblasť bude na pomedzí studeného a teplého vzduchu, avšak teplejší sektor bude mať prevahu.

Obr.1. Očakávaná teplota vo výške 850 hPa (cca. 1500 m.n.m) v pondelok

A takto to bude vyzerať z pohľadu 3D modelu. Od severovýchodu bude prúdiť do západnej Európy studený vzduch, zatiaľ čo do našej oblasti bude od juhu prúdiť teplý vzduch.

Zrážky sa aj na horách zmenia na dažďové

Lyžiari sa musia pripraviť na nepriaznivú prvú polovicu budúceho týždňa. Do našej oblasti bude prúdiť teplý vzduch a teploty pôjdu aj na horách nad nulu, ale ešte k tomu nás ovplyvnia jednotlivé zrážkové polia, a tak prvá polovica týždňa bude upršaná aj na horách. V pondelok sa hranica sneženia zvýši na 1600 metrov, v utorok na 2000 m. a v stredu už kvapalné zrážky budú vypadávať takmer všade.

V nížinách bude veľmi teplo

Na nadpriemerne vysoké teploty sa treba pripraviť v nížinách. Maximálne teploty v pondelok vystúpia na +10°C, ale v stredu sa už na juhu môžu vyšplhať až k +15°C.

Obr.2. Očakávaná maximálna teplota na našom území v stredu

Teplý by mal byť celý budúci pracovný týždeň a ochladiť by sa malo až počas budúceho víkendu.

Ďalšie najnovšie články
img
Slnečné počasie vydrží na Slovensku do konca prázdnin. Bú...
Po ďalšom studenom fronte, ktorý v pondelok prešiel cez naše územie sa od západu rozširuje nad naše územie výbežok vysokého tlaku.
31.08.
img
Slovenskom sa prehnali posledné silné búrky tohto leta. P...
August končí a s ním aj obdobie meteorologického leta. V pondelok sa cez naše územie presúval studený front, ktorý priniesol aj výraznejšie búrky.
29.08.
img
Studený front prinesie v pondelok búrky a preruší vlnu te...
Od utorka panuje na našom území slnečné počasie pod kontrolou tlakovej výše. Zmenu však v pondelok prinesie studený front. Nie však nadlho.
28.08.
img
V Európe teploty stúpajú nad +40°C. Cez víkend u nás bude...
Na našom území začala vlna slnečného počasia, ale horúčavy prídu až cez víkend. Tie sa však už teraz vyskytujú v západnej Európe.
25.08.