Pripojte sa k nám na Facebook a získajte najlepšie informácie o počasí !

Teploty na pocit klesali k -50°C. Extrémne mrazy zmierni až budúci týždeň

img
Uplynulé hodiny sa na našom území začal prejavovať veľmi studený vzduch z oblasti Sibíri. Pocitové teploty na horách klesali až k -50°C.
Slovensko |

Slovensko zažíva vlnu najintenzívnejších mrazov za uplynulé roky. Na Chopku teplota poklesla na -28°C, čím bol prekonaný historický rekord z roku 1987. Na Chopku tak bolo najchladnejšie za uplynulých 40 rokov. V roku 1979 tu bolo nameraných -29,5°C. 

Pocit chladu ešte zintenzívňoval silný vietor, ktorý fúkal v nárazoch s rýchlosťou 130 km/h. Pod Chopkom tak lyžiari prežívali sibírske podmienky. Pocitová teplota totiž klesala k mrazivým -50°C.

Rekordne chladno však bolo aj v mnohých ďalších lokalitách Slovenska. Teplota v Dudinciach, na juhu územia klesala pod -23°C, čo je menej ako v niektorých severných regiónoch. Veľmi chladné počasie bude pokračovať. Oteplí sa až v budúcom týždni.

Extrémne teploty v Európe

Aktuálne do našej oblasti zateká od severovýchodu mimoriadne chladný, pôvodom arktický vzduch. Tento vzduch sa do našej oblasti dostáva medzi tlakovou nížou so stredom nad Čiernym morom a tlakovou výšou so stredom nad Nemeckom, ktorej jazyk siaha až nad západné Rusko. Do Európy tak zateká mimoriadne chladný vzduch, ktorý prinášal uplynulú noc mrazivé teploty takmer do celej Európy.

Ešte extrémnejšie boli pocitové teploty, nakoľko v Európe panuje pomerne veterné počasie a vietor znižuje počas mrazov pocitovú teplotu. V západnej časti Ruska dokonca pocitové teploty klesali až pod -50°C.

Mrazy sa postupne zmiernia

Veľmi chladná bude aj nasledujúca noc. Teploty v noci na nedeľu môžu opäť klesať aj pod hranicu -25°C. Zmiernenie mrazov sa očakáva až na začiatku týždňa. Nočné teploty by pod hranicu -20°C mali klesať len veľmi ojedinele. Zmierňovať sa budú aj denné teploty, ale celodenné mrazy hrozia na celom území až do štvrtka.

Vo štvrtok by cez naše územie mal začať postupovať frontálny systém, ktorý preruší sériu mimoriadne studených dní. Denné teploty sa dostanú nad nulu a nočné teploty by už nemali klesať pod -10°C. 

Frontálny systém, ktorý ovplyvní počasie u nás v druhej polovici budúceho týždňa prinesie opäť na naše územie výdatnejšie sneženie. Na západe však bude aj pršať a hrozia aj mrznúce zrážky.

Ďalšie najnovšie články
Dnes nás čakajú intenzívne búrky, od zajtra ochladzovanie
Tropické horúčavy ukončia intenzívne búrky
Teploty ešte dosiahnu +35°C. Vlnu horúčav ukončia búrky
Prílev teplého vzduchu sa v nadchádzajúcich dňoch bude stupňovať. Vlnu horúčav ukončia pomerne výrazné búrky.
Nasledujúci týždeň extrémne horúci. Vytúžené ochladenie d...
Po mimoriadne vysokých teplotách nás čaká vytúžené ochladenie
Horúce počasie bude pokračovať. V piatok schladia búrky
Horúce počasie bude na našom území pokračovať a teploty môžu prekonať hranicu +35°C. V piatok však schladia búrky.