NASA včera oznámila iniciatívu s názvom FireSense, ktorej cieľom je zaviesť systémový prístup na zlepšenie riadenia lesných požiarov a požiarov v prírodnom prostredí.Toto úsilie predstavila na stretnutí v rámci konferencie Fire & Climate organizovanej Medzinárodnou asociáciou pre požiare v prírodnom prostredí (IAWF) v Pasadene v Kalifornii. Cieľom projektu FireSense je využiť zdroje NASA a jej desaťročia vedeckých údajov o Zemi na informovanie rozhodovacích orgánov a usmerňovanie činností v oblasti riadenia požiarov.
V piatok pri pobreží Izraela vyvrhlo more mŕtvolu veľryby. O deň neskôr došlo k podobnému smutnému zisteniu na Filipínach, tento rok už druhýkrát v tejto krajine. Mŕtve vorvane boli v posledných mesiacoch nájdené aj v Portugalsku a Spojených štátoch. Odborníci sú znepokojení čoraz častejšími úhynmi týchto rýb.
Šanca, že dočasne dosiahneme teplotu o 1,5 °C vyššiu ako v predindustriálnej ére, sa zvýšila z prakticky nulovej hodnoty v roku 2015 na 50 % v jednom z nasledujúcich piatich rokov (2022 - 2026).
Podľa novej správy WMO, ktorú koordinuje britský meteorologický úrad, existuje 93 % pravdepodobnosť, že aspoň jeden rok v období 2022 - 2026 sa stane najteplejším v histórii a zosadí rok 2016 z prvej priečky.
Rastúce teploty sú pritom len časťou príbehu. Medzi ďalšie vplyvy zmeny klímy patria teplejšie a kyslejšie oceány, ustupujúci ľad a ľadovce, stúpajúca hladina morí a extrémnejšie počasie.