7 tornád za jeden deň zosadlo v Taliansku, čo prekonalo rekordy. Hlásia škody

20.09.2021 o 00:00 - Peter Minárik

V Taliansku došlo počas nedele k nezvyčajnej udalosti. Na pomerne malej oblasti zosadlo celkovo až 7 tornád, čo sa nikdy predtým v Európe nestalo. Tohtoročná búrková sezóna tak končí extrémne.

7 tornád za jeden deň zosadlo v Taliansku, čo prekonalo rekordy. Hlásia škody
ilustračné foto, zdroj: unplash

Dnešná situácia nevyzerala nejako významne, no prekonala všetky očakávania. Neprekonala však len očakávania, ale aj historické rekordy. Sever Talianska totiž pustošilo až 7 tornád, čo sa nikdy predtým v Európe nestalo.

Tohtoročná búrková sezóna začala extrémne silným tornádom na Morave z ktorého sa Česi ešte stále spamätávajú a končí významnou situáciu na severe Talianska.

7 tornád, no žiadne obete

K extrémnej situácii včera došlo v Pádskej nížine na severe Talianska. Táto oblasť je známa tým, že sa v nej tornádam pomerne darí. Môže za to jej priaznivá poloha.

Stretáva sa tu totiž teplý vzduch z oblasti Stredomoria so studeným vzduchom, ktorý tu zvykne prúdiť z oblasti Álp. Včerajšia situácia však prekvapila.

Len v priebehu jedného dňa sa vytvorilo až 7 tornád. Šesť z nich bolo sústredených do jedinej oblasti a to Lombardia a jedno sa vyskytlo v oblasti Emilia Romagna. Tornáda tak zosadli v pomerne blízkej vzdialenosti vedľa seba.

tornáda sa vyskytli v týchto oblastiach, zdroj: Tornado in Italia
tornáda sa vyskytli v týchto oblastiach, zdroj: Tornado in Italia

Napriek tomu, že zosadlo až 7 tornád z ktorých najsilnejšie malo silu F2, tak z postihnutých oblastí hlásia len materiálne škody. Tornáda si nevyžiadali žiadne ľudské obete, čo je zrejme aj tým, že ľudia v tejto oblasti si už na tornáda začínajú zvykať a vedia ako sa pred nimi chrániť aj keď niektorí stále skúšajú šťastie a natáčajú ho do poslednej chvíle ako môžete vidieť aj na videu.

Kritika úradov

Včerajšia situácia ku ktorej v Taliansku došlo je nezvyčajná a nemá v Európe obdobu. V histórii nenájdeme s výnimkou vodných plôch oblasť v Európe, kde v priebehu pár hodín zosadlo až 7 tornád.

Na úrady a meteorológov sa zniesla vlna kritiky. Udalosť totiž nebola v pozornosti príslušných autorít a ľudí nikto nevaroval, napriek tomu, že v oblasti došlo hneď k výskytu niekoľkých tornád, pričom niektoré z nich mali životnosť aj niekoľko desiatok hodín.

V Európe sa ročne vyskytne aj 500 tornád

Tornáda ako si niektorí mylne myslia nie sú len výsadou USA. Vyskytujú a vyskytovali sa už aj v dávnej histórii aj v Európe. Jediné čo sa zmenilo oproti minulým desaťročiam je to, že dnes sa fotoaparát nachádza v každom mobilnom telefóne o čom sa nám pred 30 rokmi ani nesnívalo.

Tornáda sú tak lepšie zdokumentované ako v minulosti a vďaka internetu sa potom informácie o výskyte tornád lepšie šíria.

Každoročne sa v Európe vyskytne okolo 300 až 500 tornád, pričom veľká časť sa vyskytuje nad morskou plochou, či v blízkosti pobrežia. Zatiaľ čo vo vnútrozemí sa tornáda vyskytujú predovšetkým v lete, tak pri Stredomorí sa vyskytujú najmä počas jesenných mesiacov.

najčastejší výskyt tornád v Európe, zdroj SWE
najčastejší výskyt tornád v Európe, zdroj SWE