Európu zasiahne prvý jesenný orkán. Silný vietor môže na Slovensku dosahovať až 30 m/s

img
Európu v nasledujúcich hodinách potrápi poriadne silný vietor, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 130 km/h. Silný vietor neminie ani naše územie.
Slovensko |

Meteorologické leto oficiálne skončilo 31. augusta, no letné počasie v mnohých regiónoch pretrvávalo. Aj toto sa však už začína meniť. V pondelok sa nad Jadranom prehĺbila výrazná tlaková níž, ktorá do oblasti Jadranu priniesla intenzívne zrážky. V Zadare napršalo najviac za 30 rokov. Len v priebehu 24 hodín napršalo 341 mm zrážok. Letné počasie tak pri Jadrane definitívne skončilo a spolu sním skončila aj dovolenková sezóna. 

Jesenné počasie sa v nadchádzajúcich hodinách prejaví aj v Európe, vrátane nášho územia. Do Európy totiž mieri prvá jesenná veterná búrka.

Sebastian poriadne vyfúka mnohé štáty

Pojem jesenná veterná búrka charakterizuje jav, kedy sa prevažne v severozápadnej Európe, najmä v oblasti Severného mora nachádza veľmi hlboká tlaková níž, ktorá prináša jednak upršané, ale predovšetkým mimoriadne veterné počasie.

To sa bude diať aj v nadchádzajúcich hodinách. Cez Britské ostrovy a Severné more sa smerom nad Škandináviu bude presúvať hlboká tlaková níž, ktorá prinesie nárazy vetra o sile orkánu.

Tlak v strede tejto tlakovej níže poklesne až na 977 hPa, čo sú veľmi nízke hodnoty. Poryvy vetra tak pri pobreží Severného mora môžu dosahovať rýchlosť až 130 km/h.

Veľmi veterné počasie sa však neočakáva len pri pobreží, ale aj vo vnútrozemí Európy a to v mnohých štátoch. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť až okolo 80-90 km/h a na horách až cez 100 km/h.Vo štvrtok sa cez Slovensko preženie silný vietor

Sebastian počasie u nás ovplyvní len čiastočne. Silný vietor už dnes pocítime najmä vo vyššie položených oblastiach, no pripraviť sa odporúčame na zajtrajší deň, kedy vietor bude na našom území poriadne mohutný a dosahovať môže v nárazoch aj v nížinách rýchlosť 30 m/s.Situácia totiž bude taká, že sa z oblasti Álp bude priamo cez naše územie smerom na východe presúvať tlaková níž. Vietor by mal zosilovať v rámci prechodu samotného stredu tlakovej níže cez naše územie a to na celom území, najmä však na západnom Slovensku.

 

Vietor by mal na našom území dosahovať najvyššie poryvy vetra vo štvrtok medzi 18:00 až 22:00. 

 

Odporúčame, aby ste sa na silný vietor vopred pripravili a nenechávali si svoje autá v okolí stromov. Silný vietor síce potrvá len zopár hodín, no môže a pravdepodobne aj bude spôsobovať materiálne škody.

Ďalšie najnovšie články
ZIMA sa na nás ešte nechystá. Budúci týždeň sa výrazne ot...
Nasledujúce dni budú chladné a daždivé, vo vyšších polohách upršané. Budúci týždeň sa výrazne oteplí
Stredomorie zasiahne európsky hurikán. Medikán sa začína ...
Medzi Sicíliou a Tuniskom sa začína formovať mohutná tlaková níž, ktorá sa volá medikán a podobá sa hurikánu. Stredomorie čaká nepriaznivé počasie.
Zima opäť vtrhla do Európy, no pred nami sú stabilné aj s...
Do Európy opäť zavítal studený vzduch, ktorý aj na naše územie priniesol ochladenie a dokonca aj sneženie. Počasie sa však opäť upokojí.
Po daždivých dňoch sa vyčasí. V závere týždňa nás čakajú ...
Po daždivých dňoch nás čaká slnečné a stabilnejšie počasie