Extrémne teploty končia. Čaká nás vytúžené ochladenie

img
Po extrémnej vlne horúčav sa dočkáme vytúženého ochladenia
Slovensko |

Počas uplynulých dní sa nad oblasťou Balkánu a východnej Európy udržiavala rozsiahla oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Atmosferické front sa vo vysokom tlaku a suchom vzduchu rozpadali a zrážok bolo málo. Extrémne teploty si vyžiadali aj u nás niekoľko obetí a stovky skolabovaných. Teploty vyššie ako +30°C boli na dennom poriadku, pričom najteplejšie bolo vo štvrtok, kedy sa v Senici oteplilo na +38,8°C. Extrémne horúci bude ešte dnešný deň, potom nás čaká ochladenie. 

Už v sobotu sa ochladí

Počas dnešného večera začne cez naše územie od severozápadu postupovať rozpadávajúci sa studený front. Dnes večer môžu najmä na severe a severozápade vyskytnúť aj intenzívnejšie búrky, ktoré môžu doraziť z východného Česka.

Studený front na zvyšok územia veľa zrážok neprinesie a v noci zaprší len ojedinele, aj to v podobe slabých prehánok. Dôležitejšie bude ochladenie, ktoré bude citeľné. Ochladí sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska a to aj o 7°C. Zatiaľ čo dnešné maximá budú dosahovať +33 až +38°C (ojedinele až do +40°C), zajtra to bude ,,už len" +29 až +35°C, v severnej polovici územia prevažne od +27°C do +30°C. Zajtra očakávame spočiatku polooblačné až oblačné počasie, popoludní zmenšenú oblačnosť. 

Čoraz chladnejšie bude až do pondelka. V nedeľu dorazí nad naše územie ďalší, tento raz už výrazný studený front. Ten prinesie najmä v druhej polovici noci zo soboty na nedeľu a v nedeľu dopoludnia prehánky a búrky. Tie sa vyskytnú najmä v oblasti západného a stredného Slovenska. Prinesú aj silnejšie prejavy počasia v podobe krupobitia či silných nárazov vetra. Búrky a zrážky sa v nedeľu popoludní presunú na východné Slovensko.

Za studeným frontom sa ochladí. V nedeľu dosiahnu denné maximá +25 až +32°C, v pondelok +20 až +29°C. Tieto teploty budú už na hodnotách dlhodobého priemeru.

Nižšie teploty dlho nevydržia, už v utorok opäť otepľovanie

V utorok sa bude v oblasti Nemecka a Česka prehlbovať tlaková níž. Po jej prednej strane sa k nám obnoví prílev teplého vzduchu od juhozápadu. V stredu začne v oblasti Álp mohutnieť tlaková výš, ktorá vo štvrtok postúpi nad Poľsko. 

V utorok pôjdu teploty nahor a pri jasnej oblohe môžu opäť dosiahnuť až +35°C. Mimoriadne vysoké teploty sa vrátia na naše územie v stredu a vo štvrtok. Vonku však nebude jasno a vo vlhkom vzduchu sa budú vyskytovať prehánky a búrky, ktorých bude podstatne viac ako sme ich videli uplynulé dni.

Ďalšie najnovšie články
Dnes nás čakajú výdatné zrážky a ochladenie. Miestami nap...
Po početných slnečných dňoch nás čakajú výdatné zrážky
Babie leto je na konci. Čaká nás výrazné ochladenie, dážď...
Niekoľkodňová šnúra stabilného počasia je na konci. Teraz nás čaká iná stránka jesene. Zamračená, upršaná a chladná.
Slnečné a teplé počasie bude pokračovať. Babie leto potrv...
Babie leto trvá na našom území už niekoľko dní. Túto dekádu ešte zotrvá a preruší ho až víkend.
Hurikán Ophelia zosilnel a mieri nad Írsko. Hurikán prepi...
Ešte nikdy v histórii sa nestalo, aby hurikán 3. kategórie bol tak veľmi blízko pri Európe. Už v noci ovplyvní počasie nad Európou.