Horúčavy vyvrcholia v pondelok. V utorok výrazne ochladenie

img
Vysoko nadpriemerné teploty už čoskoro skončia. Vrátime sa naspäť do priemeru
Slovensko |

Počas uplynulých dní sa počasie ukľudnilo a silné búrky ustali. V sobotu bolo najmä na strednom a východnom Slovensku ešte búrlivo, no neočakávaná supercela sa vytvorila aj na západnom Slovensku v oblasti Skalice.

Po sobotňajšom prechode studeného frontu ostali teploty na našom území naďalej nadpriemerné, pričom anomálie sa pohybovali na úrovni 2 až 7°C nad dlhodobým priemerom. Horúčavy vyvrcholia v pondelok, kedy teploty vystúpia až na +33°C. Neskôr nás čaká ochladenie pri ktorom klesnú teploty naspäť k priemerným hodnotám.

 

Vysoké teploty vyvrcholia v pondelok

Počasie na našom území momentálne ovplyvňuje oblasť vyššieho tlaku vzduchu so stredom nad strednou Európou, ktorá sa rozprestiera od severného Alžírska ponad Stredomorie až po severné Poľsko. Počas zajtrajšieho dňa tlaková výš v našej oblasti zoslabne a jej stred sa presunie nad Balkán. Súčasne začne od severozápadu do Európy postupovať studený front spojený s tlakovou výšou nad Škandináviou, pred ktorým k nám bude vrcholiť prílev teplého vzduchu od juhozápadu.

Teploty budú v pondelok vysoké, približne o 3 až 8°C vyššie ako dlhodobý priemer. Najteplejšie by malo byť na juhozápade územia, kde vystúpia denné maximá na +27 až +33°C. Stred Slovenska bude letný, s maximálnymi teplotami od +22°C na Orave po +28°C na juhu Slovenska. Východ bude chladnejší ako juhozápad, s teplotami od +24 do +28°C. Oblačnosti taktiež nebude veľa. V dopoludňajších hodinách by sa ešte mala najmä na strednom a východnom Slovensku vyskytovať vysoká oblačnosť, popoludní sa však vyjasní aj tam.

V pondelok večer dorazí studený front

V pondelok vo večerných hodinách začne od severozápadu postupovať nad naše územie studený front, ktorý však neprinesie takmer žiadne zrážky. Na fronte sa počas noci na utorok môžu ojedinele vyskytnúť prehánky alebo slabý dážď a to najmä na severe a na severovýchode Slovenska. Za studeným frontom sa do našej oblasti dostane chladnejší vzduch.

Ochladenie bude výrazné. Zatiaľčo v pondelok dosiahnu maximá +24 až +33°C, v utorok to bude už len +19 až +27°C.  Ochladenie tak bude citeľné, no takéto teploty sú pre túto ročnú dobu primerané. Teplotná odchýlka od dlhodobého priemeru pre utorok sa bude pohybovať na -/+1°C. 

Ochladenie bude najvýraznejšie na sever územia, kde sa oproti pondelku ochladí o 8°C. V priemere však klesnú teploty približne o 5°C. Teplotné rozpoloženie bude až do piatku relatívne podobné. Zmena nás čaká zrejme až cez víkend.

Prúdenie sa zmení na severozápadné. V západnej Európe bude už v strede týždňa mohutnieť tlaková výš, po ktorej prednej strane k nám bude prúdiť od severozápadu chladnejší vzduch. V tomto prúdení by sme mali zotrvať približne do konca pracovného týždňa. Cez víkend nás zrejme čaká výraznejší studený front, ktorý by mal priniesť búrky a dážď. Víkend je však ešte ďaleko a pravdepodobnostné behy sa na tejto alternatíve úplne nezhodujú.

Ďalšie najnovšie články
Rozlúčte sa s dažďom. Nastupujú stabilné, slnečné a letné...
Zvlnený studený front priniesol výdatné zrážky a ochladenie. Nastupuje oteplenie a slnečné počasie
V noci sa Slovenskom prehnalo derecho. Veterná smršť zasi...
Veterná smršť počas včerajšieho večera a noci na piatok vystrájala v mnohých štátoch od Slovinska po Poľsko.
Od zajtra tu máme opäť horúčavy. V piatok však už schladi...
Do našej oblasti sa opäť začína dostávať teplý vzduch, ktorý prinesie tropické teploty. Už v piatok sa však výrazne ochladí.
Extrémne horúčavy dočasne skončili. Čakajú nás výdatné zr...
Po extrémnych horúčavách sa výrazne ochladí. Zasiahnu nás výdatné zrážky