K Európe mieri hurikán Ophelia. Môže prepísať históriu

img
Nad Atlantikom sa nachádza ďalší hurikán, ktorý dostal meno Ophelia. Tento hurikán je výnimočný. Mieri opäť k Európe.
Slovensko |

I keď na našom území sa toho moc nedeje, nakoľko počasie je pod vplyvom rozsiahlej tlakovej výše, ktorá bude počasie na našom území ovplyvňovať niekoľko dní a prinesie babie leto, ktoré začalo dnes a potrvá minimálne týždeň, tak v počasí sa v širšom okolí predsalen niečo zaujímavé deje.

Je ním hurikán Ophelia, ktorý sa sformoval nad Atlantikom a postupuje smerom k Európe. Ako hurikán však nad pevninu Európy určite nedorazí. Čo sa však môže stať je, že dorazí so silou tropického cyklónu a bol by to len druhý jednoznačne potvrdený tropický cyklón v novodobej histórii.

Ophelia mieri k Európe

Ophelia sa včera stala hurikánom. Zosilnela nad teplými vodami Atlantiku. Hurikány sa zvyčajne východne od 30° poludníka západnej dĺžky netvoria, pretože v tejto oblasti sú už vody studené a k svojmu vzniku potrebujú teplotu vody minimálne 26°C. Atlantik, mimochodom podobne ako Stredozemné more je však tento rok veľmi teplý. 

Ophelia sa pohybuje smerom k severovýchodu, pričom v noci zo soboty na nedeľu by mala začať výrazne ovplyvňovať počasie v Portugalsku a v Španielsku a v nedeľňajších večerných hodinách by mohla zasiahnuť Britské ostrovy.

Trasovanie a očakávaný časový postup

 

Ophelia by mala zasiahnuť predovšetkým Pyrenejský polostrov a Britské ostrovy, kde poryvy vetra môžu presiahnuť 100 km/h a pobrežie môžu bičovať veľké vlny. Očakávajú sa niekoľkometrové vlny a silný dážď.

Prepíše Ophelia históriu ?

Ophelia Európu ako hurikán určite nezasiahne, čo sa však môže stať je, že Európu zasiahne ako tropický cyklón. Ako sa bude Ophelia presúvať smerom k Európe tak bude degradovať, najskôr na tropický cyklón a postupne sa z nej stane post-tropický cyklón. Výpočty numerických modelov ešte nie sú príliš presné a aktuálne výstupy naznačujú, že Ophelia môže z tropického cyklónu degradovať na nižšiu kategóriu až po zasiahnutí európskej pevniny.

Pravdepodobnosť, že sa tak stane je aktuálne medzi 40-50%.

Pravdepodobnosť v oblastiach, ktoré môže zasiahnuť Ophelia ako tropický cyklón

 

Ak by sa tak stalo a Ophelia by Európu zasiahla ako tropický cyklón, tak by sa zapísala do histórie ako jednoznačne druhý tropický cyklón, ktorý zasiahol Európu v novodobej histórii.

Doteraz totiž Európu zasiahol len jeden tropický cyklón. Bol ním Vince, ktorý zasiahol Pyrenejský polostrov v roku 2005.

 

Sporný je tropický cyklón Debbie z roku 1961. V meteorologických kruhoch totiž stále panujú nezhody, či sila, ktorou zasiahol Debbie Britské ostrovy bola ešte na úrovni tropického cyklónu alebo už post-tropického cyklónu.

Ďalšie najnovšie články
Dnes nás čakajú výdatné zrážky a ochladenie. Miestami nap...
Po početných slnečných dňoch nás čakajú výdatné zrážky
Babie leto je na konci. Čaká nás výrazné ochladenie, dážď...
Niekoľkodňová šnúra stabilného počasia je na konci. Teraz nás čaká iná stránka jesene. Zamračená, upršaná a chladná.
Slnečné a teplé počasie bude pokračovať. Babie leto potrv...
Babie leto trvá na našom území už niekoľko dní. Túto dekádu ešte zotrvá a preruší ho až víkend.
Hurikán Ophelia zosilnel a mieri nad Írsko. Hurikán prepi...
Ešte nikdy v histórii sa nestalo, aby hurikán 3. kategórie bol tak veľmi blízko pri Európe. Už v noci ovplyvní počasie nad Európou.