Tornádo zosadlo pri Viedni a nabralo smer k Záhoriu

img
Nezvyčajná situácia nastala na našom území. Pri Viedni zosadlo na zem tornádo. To sa pohybuje smerom k nášmu územiu.
Slovensko |

Naozaj učebnicovú štruktúru má momentálne supercelárna búrka v oblasti Viedne. 

Búrka vznikla približne o 13:00 v oblasti východne od Mödlingu. Bunka najskôr vykazovala vysoké hodnoty odrazivosti vo vyšších hladinách, čo ihneď nasvedčovalo výskytu krúp. Búrka postupne naberala na sile a približne o 13:45 sa rozdelila na dve bunky, "left mover" a "right mover". Delenie bunky na dve, pričom tá, ktorá je napravo je dominantná, je dôležitým znakom supercely.

O 16:30 máme k dispozícii ďalšie radarové snímky, ktoré poukazujú na výraznú rotáciu v spodných hladinách. Mali sme možnosť detegovať aj silný výstupný prúd supercely. Ten sa prejavuje výrazným znížením radarovej odrazivosti v spodných hladinách (na radare 2 km), zároveň s vysokou odrazivosťou vo vyšších hladinách.

Búrka sa vytvorila v takmer učebnicovom strihu vetra pre tvorbu tornáda. Celá supercela má veľmi nízku základňu a je na nej pozorovaná výrazná rotácia. Zmenu smeru vetra v spodných hladinách s rastúcou výškou dokazuje aj sondáž z druhej hodiny poobede, ktorá sa vykonala v oblasti Viedne. Aktuálne pozorovania v oblasti rakúsko-slovenských hraníc hovoria o TORNÁDE, ktoré zosadlo na zem. Búrka by sa mala presúvať do okolia Bratislavy a Malaciek.

Tornádo, ktoré bolo pozorované prinieslo škody zatiaľ predovšetkým na poľnohospodárskych plodinách.

Tornádo v oblasti slovensko-rakúskych hraníc
Ďalšie najnovšie články
Kedy sa konečne vráti slnečné počasie ?
Nepriaznivé počasie už dlho trvať nemusí. Teplotne sa stabilizuje
Nasledujúce dni budú upršané. Hrozia aj povodne
Slnečných lúčov sa najbližšie dni na našom území nedočkáme. Čaká nás zamračené a poriadne upršané počasie, ktoré môže dokonca vyvolať aj povodne.
Aj nasledujúce dni budú oblačné a upršané. Teplo je v ned...
Jesenné počasie naplno odštartovalo. September je zatiaľ premenlivý a pomerne vlhký. Vyhliadky na babie leto sú zatiaľ pesimistické.
Predĺžený víkend prinesie oblačné a upršané počasie
Po búrlivom závere pracovného týždňa, kedy sa západom prehnala veterná smršť sa počasie nezlepší. Víkend bude upršaný a oblačný.