Sneženie sa vráti cez víkend. Opäť dorazia aj celodenné mrazy

img
Po zimnom začiatku decembra nás zasiahol odmäk. V dôsledku neho sneh z mnohých oblasti zmizol. Opäť by sa však mohol vrátiť v priebehu víkendu.
Slovensko |

Máme za sebou prvú snehovú nádielku, ktorá dorazila na celé naše územie. Veľa snehu napadlo aj v našom hlavnom meste. Po snežení prišli následne mrazy, ktoré boli rekordné. Teploty prekonali historické denné minimá, no začiatkom týždňa postúpil cez naše územie teplý front, ktorý k nám vtiahol teplý vzduch.

Vďaka nemu teploty stúpajú počas dňa až nad +5°C, no kladné teploty na väčšine územia už čoskoro skončia. Blíži sa k nám ďalšie ochladenie, ktoré so sebou prinesie sneženie aj mrazy.

V piatok dorazí dážď

Počasie sa začne meniť v piatok, kedy cez naše územie začne postupovať studený front. Ten bude prinášať zrážky, no nakoľko sa budeme nachádzať v teplejšom vzduchu, tak sa treba pripraviť na to, že na väčšine nášho územia bude pršať. Snežiť bude len vo vyšších horských polohách. 

Ochladzovať sa začne v piatok večer

Ako bude studený front postupovať našim územím, tak za ním začne do našej oblasti od severozápadu prenikať studený vzduch. V dôsledku toho začne hranica sneženia klesať a postupne sa rozsneží aj v najnižších polohách, no s novou snehovou nádielkou nepočítajte. Zrážky totiž začnú ustávať.

Na animácii môžete vidieť prúdenie v hladine 850 hPa. Na animácii vidieť vpád studeného vzduchu aj teplotné rozhranie v nasledujúcich dňoch

Front však celkom naše územie neopustí a už v sobotu sa zvlní, a tak k nám prinesie ďalšie zrážky.

Víkend bude zasnežený najmä na východe

Na novú snehovú nádielku sa môžu tešiť východniari a nádielka to bude výrazná. Počas víkendu by mohlo napadnúť aj okolo 20-30 cm nového snehu.

Front sa totiž začne vlniť a nad východným Slovenskom sa bude udržiavať výrazné zrážkové pole, ktoré tu bude prinášať sneženie. Snežiť by tu malo prakticky celú sobotu a ustávať by malo sneženie až v nedeľu. 

Víkendové teploty by mali byť pomerne nízke. Pohybovať by sa mali len od -4 do +2°C. Na väčšine územia nás tak čaká celodenný mráz.Ďalšia snehová nádielka by na naše územie mala doraziť v pondelok a postupne by sa malo opäť rozsnežiť. Sneženie by mohlo byť výdatnejšie a plošnejšie. V ďalších dňoch sa však očakáva opäť oteplenie, no numerické modely v tom ešte nemajú zhodu. Cez naše územie totiž bude prechádzať teplotne rozhranie, a tak hranica sneženia bude veľmi premenlivá.

Vyhliadku na ďalšie decembrové dni si pozrite TU.

Ďalšie najnovšie články
Vianoce by mali byť zasnežené. Sneh by mal napadnúť na vä...
Vyhliadky už dlhšie naznačujú, že tieto Vianoce by mohli potešiť zasneženým počasím a snehovou pokrývkou. Pravdepodobnosť je vysoká.
Počasie bude oblačné a teplé. Ochladenie príde po víkende...
Po búrlivom začiatku týždňa sa naše územie dočká o čosi pokojnejšieho počasia. To však bude teplé. Návrat k nízkym teplotám nás čaká až budúci týždeň.
AKTUALITA: Tatry zasiahne orkán ! Poryvy vetra môžu presi...
Nízke Tatry sa spamätávajú z veternej smršte. To najhoršie však ešte len príde.
Čakajú nás prudké výkyvy. Najskôr sa oteplí až na +15°C a...
V nasledujúcich hodinách sa počasie na našom území výrazne zmení. Môžu za to prechody jednotlivých frontálnych vĺn. Tie prinesú výrazné výkyvy počasia