V Alpách napadlo cez 250 cm snehu, čo je najviac v novodobej histórii

img
Alpy zasiahla snehová kalamita. Za uplynulé hodny napadli desiatky centimetrov snehu a mnoho oblastí zostalo odrezaných od sveta.
Slovensko |

V Alpách napadlo obrovské množstvo snehu, ktoré láme rekordy. Meteorológovia zaznamenali najviac snehu za uplynulé roky a to zima iba začína.

Problémy hlásia Taliani, Francúzi aj Švajčiari. Vo švajčiarskom Zermatte spadlo za deň až 80 cm snehu a vysoké lavínové nebezpečenstvo uväznilo zhruba 13 000 ľudí. V oblasti zatvorili lyžiarske vleky a lanovky, čo sa naposledy stalo v roku 1999. 

Vo francúzskom alpskom mestečku Tignes napadlo za 36 hodín dokonca až 2 metre snehu. To ako to tam vážne vyzerá ilustrujú fotky z francúzskeho mestečka Tignes. To sa nachádza vo výške 2080 m n.m.

Podľa operatívnych údajov je tu 250 cm snehu. Ak sa tento údaj potvrdí, tak v oblasti sa nachádza najviac snehu za uplynulých minimálne 37 rokov.

Obrázok: Vývoj snehovej pokrývky v meste Tignes. Červená čiara vyjadruje aktuálny stav a modrá prerušovaná najvyšší rekord, zdroj: Meteo Fránce

 

Meteo France uviedla, že v západnej časti Álp ide o najvýdatnejšie sneženie najmenej za 30 rokov. Vo Francúzsku uzatvorili množstvo škôl, ciest a dokonca aj lyžiarske strediská. Snehu je tam totiž toľko, že robí problém.

Problémy však sneh spôsobil aj vo Švajčiarsku, kde museli niekoľkých ľudí letecky evakuovať. Sneženie v Alpách už ustalo, no v januári sa očakávajú ďalšie výrazné prídely snehu. Rekordy tak ešte zrejme padnú.

Alpy zasypal sneh
Zasypané mestečko Tignes, foto: UCPA Tignes Zasypané mestečko Tignes, foto: UCPA Tignes V mestečku Cervinia napadli až 3 metre snehu, foto: Triveneto Takto to vyzerá v meste La Salle-les-Alpes, foto: Arnaud Blanc Takto to vyzerá v meste La Salle-les-Alpes, foto: Arnaud Blanc Zasnežený Val Thores, foto: Val_Tho TW Medzi 2 až 3 metrami sa pohybuje nový sneh v Cervinii, foto: Marco Kaschuba Medzi 2 až 3 metrami sa pohybuje nový sneh v Cervinii, foto: Marco Kaschuba
Ďalšie najnovšie články
V Európe zúri silný orkán. Presne po 11 rokoch sa silný v...
18. január 2007 vošiel do histórie meteorológie. Orkán Kyrill si vyžiadal v Európe desiatky obetí. Presne na deň po 11 rokoch sa vrátil ďalší orkán.
Večer dorazí na sever sneženie. Zajtra však hrozí intenzí...
Počas najbližších dní nás čaká silný vietor a sneženie
Čakajú nás celodenné mrazy a sneženie
Zima sa na našom území opäť konečne pripomenie. Tento týždeň by mal priniesť celodenné mrazy a aj sneh.
Od stredy nás zrejme čakajú početné snehové zrážky. Teplo...
Sychravé a nudné počasie sa čoskoro skončí. Čaká nás mierne ochladenie a návrat zimy