Víkend bude slnečný, ale poriadne mrazivý. Cez deň len okolo 0°C, v noci do -15°C

img
Prvú kalamitu máme za sebou a sneh sa tak rýchlo neroztopí. V chladnejšom vzduchu sa totiž budeme nachádzať aj nasledujúce dni.
Slovensko |

Prívaly snehu k nám môžu prísť od severozápadu aj od juhu. Zatiaľ čo kalamitu na severozápade a severe spôsobuje väčšinou front a prílev studeného a vlhkého vzduchu, ktorý k nám prúdi od severozápadu, tak zvyšku Slovenska prináša veľké snehové úhrny, najmä tlaková níž z oblasti Jadranu.

Jadranka býva pre milovníkov zimy vytúženou tlakovou nížou, ktorá takmer vždy prináša intenzívne zrážky a väčšinou sa súčasne nachádza naše územie v studenom vzduchu. Zrážky sú tak prevažne vo forme snehu. Úhrny sú veľké a tlakové níže z Jadranu prinášajú takmer vždy výdatnú nádielku, najmä na južné náveterné strany, a tak tomu bolo aj počas včerajšieho dňa.

Najviac snehu napadlo v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena, Žarnovice a Banskej Štiavnice. Výška nového snehu sa v týchto oblastiach pohybuje aj medzi 40 až 50 cm. Veľa snehu však napadlo aj v mnohých ďalších oblastiach. V takej Bratislave spadlo až 22 cm snehu, čo je najviac od januára v roku 2015. Výšku snehu k včerajšiemu večeru nájdete na mapke nižšie.

 

Počasie sa ustáli

Jadranská tlaková níž, ktorá včera ovplyvňovala počasie na našom území sa v priebehu dnešného dňa presunie ďalej nad Pobaltie a po jej okraji k nám od severozápadu až severu bude prúdiť chladný vzduch. V tomto chladnom vzduchu sa nad naše územie od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý sa postará o stabilné víkendové počasie.

Víkend by mal byť na našom území prevažne jasný až polooblačný. Viac oblačnosti môže ku koncu víkendu pribudnúť na krajnom východe a juhovýchode, no zrážok bude len málo a na zvyšku Slovenska sa neočakávajú žiadne.

Zosilnejú mrazy

Snehová pokrývka sa nachádza na mnohých miestach západného a stredného Slovenska a prílev studeného vzduchu v kombinácii s vyjasnením a s utíšením vetra prinesie veľmi nízke teploty. Tie budú v noci klesať na -4 až -10°C, no v dolinách a v kotlinách môžu teploty klesať aj k -15°C.

 

Veľmi chladno bude aj počas dňa. Teploty by sa mali pohybovať okolo bodu mrazu. Maximálne denné teploty sa očakávajú od -3°C na severe po +4°C na juhovýchode.

 

Práve juhovýchod, kde nie je snehová pokrývka a nachádza sa v najteplejšom vzduchu bude mať cez víkend najvyššie teploty.

Stabilné počasie však už v nedeľu skončí. V pondelok sa pripravte na ďalšiu vlnu sneženia.

Ďalšie najnovšie články
Vianoce by mali byť zasnežené. Sneh by mal napadnúť na vä...
Vyhliadky už dlhšie naznačujú, že tieto Vianoce by mohli potešiť zasneženým počasím a snehovou pokrývkou. Pravdepodobnosť je vysoká.
Počasie bude oblačné a teplé. Ochladenie príde po víkende...
Po búrlivom začiatku týždňa sa naše územie dočká o čosi pokojnejšieho počasia. To však bude teplé. Návrat k nízkym teplotám nás čaká až budúci týždeň.
AKTUALITA: Tatry zasiahne orkán ! Poryvy vetra môžu presi...
Nízke Tatry sa spamätávajú z veternej smršte. To najhoršie však ešte len príde.
Čakajú nás prudké výkyvy. Najskôr sa oteplí až na +15°C a...
V nasledujúcich hodinách sa počasie na našom území výrazne zmení. Môžu za to prechody jednotlivých frontálnych vĺn. Tie prinesú výrazné výkyvy počasia