ZIMA sa VRACIA. Prinesie sneženie, mrazy, záveje aj silný severák

img
Prichádza k nám výrazná zmena počasia, ktorá prinesie v utorok a v stredu sneženie a silný vietor. Od štvrtka čakajte tuhé mrazy.
Slovensko |

Do strednej Európy mieri sneženie a mrazy. Zimné počasie by malo začať v utorok a skončiť by malo v piatok. Naše územie zasype aj sneh. Problémy budú najmä vo vyšších polohách severozápadného, severného Slovenska a v oblasti Spiša. Sneženie sa môže vyskytnúť aj v nižších polohách, ale ak to zovšeobecníme, tak v polohách nad 500 m n.m. sa môžu ,,tešiť,, na poriadnu zimu aj s niekoľkými desiatkami centimetrov snehu. V nižších polohách sa snehové vločky môžu objaviť, ale nebudú mať dlhú trvácnosť. 

V nižších polohách narobia problémy a starosti skôr mrazy, ktoré sa už vyskytli uplynulé noci a vyskytnú sa aj nasledujúce noci, pričom sa ešte viac zvýraznia. Teploty môžu klesať až k -10°C. 

Počasie na našom území bude pod vplyvom niekoľkých oblastí nízkeho tlaku, a tak odhadovať lokality, kde koľko napadne, kde bude a nebude snežiť a kde budú zrážky najvýdatnejšie je pomerne ťažké odhadnúť. V nasledujúcej predpovedi Vám tak čo najbližšie popíšeme, čo sa chystá.

UTOROK 18.4.2017

Počasie sa začne kaziť už v pondelok večer. Z oblasti Šumavy sa nad naše územie nasunie stred tlakovej níže. Tá sa bude priamo nad našim území vypĺňať. 

Táto tlaková níž k nám prinesie mohutné zrážkové pole, ktoré prinesie veľmi intenzívne zrážky. Spočiatku pôjde o výdatný dážď. 

Počas noci na utorok a celého utorka bude na našom území výdatne pršať. Najintenzívnejšie zrážky sa očakávajú v severozápadnom sektore tlakovej níže a teda výdatné zrážkové úhrny zasiahnu predovšetkým severozápadné okresy Slovenska. V oblasti Javorníkov a Beskýd by mohlo počas utorka spadnúť 25 až 35 mm zrážok. Intenzívne zrážky sa očakávajú aj na strednom Slovensku.

 

Hranica sneženia by sa okolo utorkovej polnoci mala pohybovať okolo výšky 800 m n.m. Počas noci však začne prenikať studený vzduch, ktorý začne hranicu sneženia znižovať.  V utorok ráno už hranica sneženia na našom území poklesne na 600 m n.m. a v oblasti Záhoria, Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova bude snežiť už od 400 m n.m.

S vytvorením snehovej pokrývky rátajte len od výšky 500 m n.m. Napadnúť môže do 10 cm snehu. 

Počas utorka sa príliš neohrejeme. Maximálne teploty sa na našom území budú pohybovať v rozmedzí +6 až +12°C. V severnej časti Slovenska však pri výdatných zrážkach bude len od +2 do +6°C.

STREDA 19.4.2017

V priebehu stredy sa počasie na našom území opäť zhorší. Počasie totiž v chladnom vzduchu začne ovplyvňovať ďalšia tlaková níž. Tá sa už počas utorka prehĺbi nad Jadranom a v priebehu utorka sa dostane nad Balkán. Počas stredy by sa jej stred mal nachádzať už nad Maďarskom a nad ním sa začne aj vypĺňať.

Na naše územie prinesie táto tlaková níž ďalšie výdatnejšie zrážky. Numerické modely sa však nezhodujú v celkových akumuláciach. Zhodujú sa na oblastiach. Najviac zrážok by malo spadnúť na východe a na juhu Slovenska a to aj okolo 20 až 30 litrov na meter štvorcový. Numerický model GFS však očakáva až nad 40 mm

Hranica sneženia by v noci na stredu mala ležať na juhu a východe na úrovni 700 až 800 m n.m. V oblasti severozápadného a severného Slovenska sa však očakáva najchladnejší vzduch a hranica sneženia by sa mala pohybovať okolo výšky 300 m n.m. Sneženie sa tak môže vyskytovať už aj v nižších polohách Považia, Oravy, Kysúc, Liptova, či Spiša.

Veľa snehu by však na severozápade napadnúť nemalo. V nižších polohách pôjde len o poprašok. Niekoľko centimetrov môže napadnúť v krajných severných okresoch Slovenska. Najvýdatnejšie by počas stredy malo snežiť v oblasti Tatier, Spiša, Gemera, či Horehronia. V polohách nad 700-800 m n.m. môže napadnúť až 30 cm nového snehu.

Streda by však mala byť veľmi chladná. Ranné teploty by sa na severe mali pohybovať pod nulou. Maximálne teploty sa očakávajú len od +2 do +8°C. Teplejšie by mohlo byť vo Východoslovenskej nížine. Teploty však na pocit budú výrazne nižšie. Rozfúka sa totiž silný severák, ktorý bude v nárazoch dosahovať aj v nižších polohách rýchlosť okolo 20 m/s. Na horách by nárazový vietor mal prekračovať rýchlosť 30 m/s a tu treba zdôrazniť ďalší výrazný faktor. Vo vyšších polohách totiž bude výdatne snežiť. Sneženie v kombinácii so silným vetrom bude na horských priechodoch vytvárať aj snehové záveje. V nižších polohách môžu pozornosť vodičov znižovať snehové jazyky.

OD ŠTVRTKA 20.4.2017

Vo štvrtok by sa počasie v našej oblasti malo upokojovať. Tlakové níže sa totiž vyplnia a od západu sa nad naše územie nasunie oblasť vysokého tlaku vzduchu. Zrážky tak budú slabnúť a oblačnosť sa bude zmenšovať. Sneženie a vietor však vystriedajú ďalšie nástrahy zimného počasia a to poľadovica a mrazy.

Počas dňa sa totiž vo štvrtok a v piatok bude sneh topiť. Nočné teploty však budú klesať pod bod mrazu, a tak na celom našom území sa na mokrých vozovkách môže tvoriť poľadovica. 

Vo štvrtok ráno by sa teploty na našom území mali pohybovať od +2 do -2°C. V severnej polovici Slovenska však bude od -1 do -6°C.

Najchladnejšia by mala byť noc na piatok. Mrazy sa očakávajú na celom našom území. Teploty poklesnú na 0 až -6°C. V dolinách a v kotlinách však bude od -6 až do -11°C.

Pred nami sú tak nástrahy zimného počasia. Teploty budú podpriemerné a vráti sa sneženie aj mrazy. Vývoj situácie a očakávané nástrahy počasia vo Vašom okrese sledujte priebežne TU.

Ďalšie najnovšie články
Rozlúčte sa s dažďom. Nastupujú stabilné, slnečné a letné...
Zvlnený studený front priniesol výdatné zrážky a ochladenie. Nastupuje oteplenie a slnečné počasie
V noci sa Slovenskom prehnalo derecho. Veterná smršť zasi...
Veterná smršť počas včerajšieho večera a noci na piatok vystrájala v mnohých štátoch od Slovinska po Poľsko.
Od zajtra tu máme opäť horúčavy. V piatok však už schladi...
Do našej oblasti sa opäť začína dostávať teplý vzduch, ktorý prinesie tropické teploty. Už v piatok sa však výrazne ochladí.
Extrémne horúčavy dočasne skončili. Čakajú nás výdatné zr...
Po extrémnych horúčavách sa výrazne ochladí. Zasiahnu nás výdatné zrážky