Zima opäť vtrhla do Európy, no pred nami sú stabilné aj slnečné, no mrazivé dni

img
Do Európy opäť zavítal studený vzduch, ktorý aj na naše územie priniesol ochladenie a dokonca aj sneženie. Počasie sa však opäť upokojí.
Európa |

Uplynulé hodiny k nám z Arktídy opäť vpadol veľmi studený vzduch. Ten dorazil aj na naše územie, no zásadnejšie prekvapenie k nám nepriniesol. Opäť sa na našom území ochladilo a na severe aj zasnežilo. Sneh sa však objavil už v oblastiach, kde prvú tohtoročnú snehovú nádielku tento rok už zaznamenali. Prekvapenie však prišlo do Európy.

Prvý sneh zaznamenali napríklad v Nemecku, v Rakúsku, v Slovinsku alebo na západe Čiech a tu už snežilo aj v najnižších polohách. Sneženie sa dokonca objavilo aj na severe Jadranu.

Včera hlásili veľké problémy zo Slovinska, kde sneh ochromil predovšetkým hlavnú metropolu. Veľmi zlé počasie sužovalo aj Chorvátsko. Úsekom Sveti Rok-Posedarje každoročne prejdu desiatky tisíc Slovákov na ceste k moru. Včera museli Chorváti túto diaľnicu uzavrieť, nakoľko bola pre sneženie neprejazdná. 

Aj takto vyzeral v pondelok jeden z chorvátskych úsekov diaľníc

 

Tlaková výš prinesie opäť stabilné počasie

Studený vzduch, frontálny systém a tlaková níž. Takáto kombinácia u nás panovala v uplynulých dňoch, no tomuto je koniec. Od západu sa nad Európu nasúva tlaková výš, ktorá dostala meno Yaprak a počas týždňa sa presunie centrálnou časťou Európy smerom na východ.

 

V rámci tejto tlakovej výše sa nad Európu dostane teplejší vzduch, čo vidieť aj na nižšie priloženej animácii teploty v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.)

 

Dni budú stabilné, no noci mrazivé

Do štvrtka na našom území po rozplynutí ranných hmiel zavládne prevažne jasné až polooblačné počasie. Denné teploty však nebudú prekračovať hranicu +10°C a nočné teploty budú klesať veľmi nízko pod bod mrazu. Teploty budu do rána klesať na +1 až -5°C. V dolinách a v kotlinách budú teploty klesať pri vyjasnení až k -8°C.Zhoršenie počasia príde až v piatok, kedy sa opäť zamračí, no zrážky zatiaľ nehrozia. Tie dorazia až na prelome týždňov. Vyhliadku na tieto dni nájdete TU.

Ďalšie najnovšie články
V Európe zúri silný orkán. Presne po 11 rokoch sa silný v...
18. január 2007 vošiel do histórie meteorológie. Orkán Kyrill si vyžiadal v Európe desiatky obetí. Presne na deň po 11 rokoch sa vrátil ďalší orkán.
Večer dorazí na sever sneženie. Zajtra však hrozí intenzí...
Počas najbližších dní nás čaká silný vietor a sneženie
Čakajú nás celodenné mrazy a sneženie
Zima sa na našom území opäť konečne pripomenie. Tento týždeň by mal priniesť celodenné mrazy a aj sneh.
Od stredy nás zrejme čakajú početné snehové zrážky. Teplo...
Sychravé a nudné počasie sa čoskoro skončí. Čaká nás mierne ochladenie a návrat zimy