Aj na Sibíri je veľmi teplo. Ľad sa topí

14.01.2020 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Obyvateľov na strednom Sibíri trápi teplé počasie, ľad sa roztápa a stúpajú hladiny riek. V Moskve, naopak, teplota klesla pod nulu a nebola núdza ani o sneh.

Aj na Sibíri je veľmi teplo. Ľad sa topí
Foto: TVN Meteo 24

Stredná časť Sibíri v Rusku v poslednej dobe čelí extrémne teplému počasiu, než na čo sú obyvatelia zvyknutí. Teploty sa v týchto dňoch v strednom Sibíri pohybujú neštandardne nad nulou.

Mnoho dedín v Krasnojarskom regióne zasiahli rozsiahle povodne, pretože ľad na cestách sa začal kvôli vysokej teplote topiť.

Rieka Jenisej pretekajúca stredným Sibírom sa vyliala a zaplavila mnohé oblasti v okolí Abalakova. Dedinčania sú nútení sa prepravovať na loďkách.

Teplota v tejto oblasti v posledných dňoch stúpla na +7 °C, čo je mimoriadne vysoká hodnota pre Krasnojarský región, v ktorom by v tomto období mala panovať tuhá zima.

Teplé počasie dokonca prebudilo aj niektoré zvieratá v miestnej zoo. Veveričky a kačice začali hľadať jedlo.

Ruský meteorológ Vladimír Eremin vysvetlil, aké sú dôvody tohto teplého počasia. Silný cyklón vznášajúci sa nad Sibírom a Severným ľadovým oceánom priniesol vysokú teplotu z európskych krajín a od Atlantiku.

Medzitým ruské hlavné mesto Moskva zažilo túto zimu prvé významné sneženie. V sobotu napadlo niekoľko centimetrov snehu a teplota klesla na -5 °C.

Najnovšie správy