Aj v Rusku padajú mŕtve vtáky z neba. Čo sa stalo?

22.09.2020 o 15:56 - Veronika Salayová
  • Článok

Prednedávnom zahynulo enormné množstvo sťahovavých vtákov v Novom Mexiku a teraz sa podobný scenár zopakoval aj v Rusku, hoci v menšom meradle. Čo presne sa stalo, zatiaľ nie je zrejmé.

Aj v Rusku padajú mŕtve vtáky z neba. Čo sa stalo?
Foto: AlertaGeo

V ruskom meste Balakovo zahynulo bez zjavnej príčiny množstvo vtákov. Mŕtve telá vtákov posiali ulice mesta, kde sa zhodou okolností nachádza aj jadrová elektráreň.

Okamžite skrslo podozrenie, že masový úhyn vtákov môže mať súvis práve s miestnou jadrovou elektrárňou. Toto podozrenie však nie je ničím podložené a ide iba o domnienku.

Teórii, čo presne sa stalo, je viac. Niektorí sa prikláňajú k tomu, že vtáky zahynuli pre silný vietor, iní sú toho názoru, že vinníkom sú emisie či zábavná pyrotechnika. Objavili sa aj domnienky, že úmrtia môžu súvisieť s vlnou vtáčej chrípky. 

Miestne veterinárne oddelenie začalo tento incident okamžite vyšetrovať. Vtáky, ktoré zahynuli v Balakove, boli odoslané do Engelsu, kde budú skúmať príčiny ich úhynu.

Od konca augusta došlo k hromadnému úhynu sťahovavých vtákov aj v Novom Mexiku a v okolitých štátoch. Uhynulo niekoľkostotisíc sťahovavých vtákom a niektoré odhady hovoria aj o miliónovom čísle.

Najpravdepodobnejšou príčinou je, že požiare mohli vtáky prinútiť k migrácii skôr, ako boli na to pripravené. Niektoré sa mohli nadýchať dymu a poškodiť si pľúca. V USA taktiež stále zisťujú príčiny, čo presne sa s vtákmi stalo. 

 

Najnovšie správy