Aj víkend bude bude slnečný a stabilný

Článok
Už niekoľko dní dní panuje na našom území stabilné počasie a vyhliadky na nasledujúce dni nenaznačujú žiadnu zmenu.

Uplynulé dni máme slnečné, mrazivé a inverzné. Na horách je tak teplejšie ako v nižších polohách a toto vysokotlakové, bezoblačné a bezveterné počasie prináša do našej oblasti smogovú situáciu. Koncentrácie polietavého prachu stúpli na celom našom území, pričom na mnohých miestach prekročili aj povolené koncentrácie.

Inverzné počasie panuje aj v okolitých krajinách a pri pohľade na vyhliadku sa nič zásadnejšie meniť zatiaľ nebude.

Víkend bude stabilný a slnečný

V priebehu víkendu bude počasie na našom území ovplyvňovať tlaková výš, ktorej stred sa bude nachádzať nad východnou Európou. Tá prinesie opäť stabilné a mrazivé počasie. 

Počas noci budú teploty na našom území klesať na -7 až -15°C, no v dolinách a v kotlinách budú teploty klesať aj pod -15°C. 

Denné teploty sa budú udržiavať prevažne pod bodom mrazu, ale ojedinele a to najmä na horách a na severe môžu ísť teploty aj nad nulu. V nížinách je najvyššia pravdepodobnosť kladných teplôt na severe územia, kde sa môže prejaviť fénový efekt.

To jednoznačne vidieť aj na očakávaných teplotných anomáliach, ktoré na severe a na horách budú kladné, čiže sa tu očakávajú teploty nad hranicou dlhodobého priemeru. 

Zrážok stále málo

Na horách začína byť pomerne nedostatok snehu a žiaden nepripadne ani v nasledujúcich dňoch. Pri pohľade na mapu očakávaných zrážkových úhrnov do 10. februára je jasné, že zrážok bude skutočne mimoriadne málo. 

Naviac tieto zrážky v nížinách budú prevažne už kvapalné, nakoľko začiatkom februára príde aj oteplenie a v nížinách pôjdu teploty výraznejšie nad nulu. Mrazy sa tak zmiernia a sneh sa začne topiť.

Vyhliadku na február si môžete pozrieť TU.

img