Aká je kvalita ovzdušia na Slovensku? Odteraz vždy čerstvé info

10.11.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Ministerstvo životného prostredia SR predstavilo úspešný projekt, kde na novej webovej stránke každý Slovák nájde najnovšie informácie o kvalite ovzdušia kdekoľvek na Slovensku.

Aká je kvalita ovzdušia na Slovensku? Odteraz vždy čerstvé info
Zdroj: dnesdycham.sk

Na novej webovej stránke dnesdycham.sk môže široká verejnosť nájsť údaje o aktuálnej kvalite ovzdušia prostredníctvom interaktívnej mapy Slovenska, informuje TASR.

„Chceme prispieť k tomu, aby občania jednoduchým spôsobom každý deň zistili, či v ich regióne nie sú prekročené hraničné hodnoty emisií,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že na Slovensku žije v škodlivom prostredí až milión Slovákov.

Spustenú webovú aplikáciu vníma aj ako apel na zmenu v prístupe k životnému prostrediu, uviedla slovenská agentúra. Vzduch je podľa Budaja najčastejšie znečistený oxidmi síry, ktoré pochádzajú najmä z energetiky a priemyslu.

Informácie o kvalite ovzdušia pochádzajú zo staníc kontroly ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu. Momentálne ich je spolu 38, ale v budúcnosti sa plánujú otvoriť ďalšie monitorovacie stanice.

„Laik sa dostane ľahko k informáciám, aká znečisťujúca látka je v ovzduší prekročená. Sú vysvetlené aj limity jednotlivých látok,“ ozrejmil generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko s tým, že kontrola kvality ovzdušia je jednou z troch hlavných aktivít, ktoré vykonáva SHMÚ.

Nová internetová stránka vznikla na základe spolupráce Ministerstva životného prostredia SR so Slovenskou agentúrou životného prostredia a SHMÚ.

Najnovšie správy