Ako sa môže zmeniť svet už o 80 rokov? Budú na Slovensku subtrópy?!

19.05.2020 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Zmeny klímy, najmä v dôsledku ľudskej činnosti, sa dejú každý deň a menia podmienky pre život. Tieto zmeny v budúcnosti povedú aj k posunu jednotlivých klimatických pásov. 

Ako sa môže zmeniť svet už o 80 rokov? Budú na Slovensku subtrópy?!
Ilustračné. Foto: unsplash

Globálne otepľovanie, zmenšovanie permafrostu, topenie ľadovcov, prehlbujúce sa sucho - to sú len niektoré z klimatických zmien, ktoré trápia našu planétu. Vedci z Princetonskej univerzity prišli s modelom, ako by naša Zem vyzerala na konci storočia pri najhoršom možnom scenári, informuje CT 24. 

Vedci konkrétne namodelovali zmeny v jednotlivých klimatických pásoch v prípade najpesimistickejšieho scenára Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC). 

Podľa tohto modelu by sa na konci nášho storočia klimatické pásy výrazne posunuli, v Európe by bol posun celkom drastický. Klíma súčasnej strednej Európy, teda aj Slovenska, by sa posunula do Fínska a severného Ruska a namiesto neho by tu zavládli subtrópy s horúcimi letami, typické teraz napríklad pre severné Taliansko alebo Chorvátsko.

Časť Španielska by sa premenila na púšť. Model naznačuje, že púšť by ovládla ešte väčšiu časť Blízkeho východu, strednej Ázie či južnej Afriky. Rozšírila by sa tiež na západe USA.

Vo veľkých oblastiach Kanady by namiesto celoročne chladnej subpolárnej klímy zavládlo vlhké kontinentálne podnebie s teplými letami a na juhu krajiny aj horúcimi letami.

V časti Amazónie by sa potom podnebie tropického dažďového pralesa premenilo na klímu typickú pre savany.

Najnovšie správy