Ako sa svet otepľuje, hurikány sú silnejšie. Budúcnosť nie je ružová

12.11.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Podľa najnovšej štúdie zmena podnebia dodáva tropickým búrkam a hurikánom viac energie. Tohtoročná rekordná sezóna hurikánov je toho nepriamym dôkazom.

Ako sa svet otepľuje, hurikány sú silnejšie. Budúcnosť nie je ružová
Ilustračné. Foto: AlertaGeo

Tento rok Atlantik už prekonal rekord v počte pomenovaných búrok. Hurikán Theta sa stal 29. búrkou v sezóne, čo prekonalo rekord z roku 2005. 

Odborníci zistili, že v posledných rokoch pretrvávajú tropické búrky oveľa dlhšie a spôsobujú väčšie škody ako v minulosti. Hurikány budú pre vnútrozemie v nasledujúcich rokoch oveľa škodlivejšie.

Hurikány sú poháňané vlhkosťou z teplých tropických oceánov. To je pre nich palivom, ktoré poháňa intenzívny vietor typický pre tento typ búrok. Keď tieto búrky dosiahnu pevninu, „palivo“ sa minie a hurikány sa pomerne rýchlo rozpadnú.

Nová štúdia naznačuje, že hurikány sa v teplejšom podnebí rozkladajú pomalšie.

„V prípade hurikánov, ktoré zasiahli pevninu v severnom Atlantiku, sa časový harmonogram rozpadu za posledných 50 rokov takmer zdvojnásobil. Pokiaľ ide o hlavný dôvod, naša analýza naznačuje, že vinníkom sú klimatické zmeny,“ uviedol profesor Pinaki Chakraborty z japonského Inštitútu pre vedu a techniku ​​v Okinawe, ktorý štúdiu viedol.

Vedci zistili, že na konci 60. rokov hurikány prvý deň po dopade na pevninu zvyčajne stratili 75 % svojej intenzity. Dnes je tento pokles len na úrovni 50 %.

Vedci sa domnievajú, že kľúčom k tomu, aby si búrky udržali svoju silu, je teplá vlhkosť, ktorú nazbierali počas cesty. Teplo funguje ako ďalšia palivová nádrž, ktorá udržuje hurikány aktívne aj na suchu. Keď sa svet otepľuje, znamená to, že tropické búrky pravdepodobne zostanú dlhšie aktívne a vo vnútrozemí spôsobia oveľa väčšie škody.

Najnovšie správy