AKTUALITA: Búrky zaplavujú Záhorie. Mieria do ďalších častí Slovenska

21.06.2021 o 20:37 - Peter Minárik

Rozsiahly búrkový komplex, ktorý sa sformoval nad Moravou sa dostal až nad naše územie. Spôsobil komplikácie predovšetkým na severe Záhoria, kde sa ocitli niektoré oblasti pod vodou.

Dnešný deň priniesol na naše územie veľmi teplé počasie s teplotami, ktoré sa šplhali až k +35 °C. Numerické modely očakávali počas popoludnia výskyt búrok, ktorých predpoveď však bola obtiažna, nakoľko studený front, ktorý ich prináša stojí a vlní sa.

Nakoniec sa však v podvečerných hodinách nad oblasťou Moravy predsalen sformoval výrazný búrkový systém, ktorý zasiahol Záhorie a ešte v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie na Slovensku.

Južná Morava pod vodou

Výrazný búrkový komplex sa začal vo večerných hodinách formovať na juhu Moravy v oblasti mesta Brno. Hasiči v Jihomoravskom kraji evidujú desiatky výjazdov, pričom najviac v obci Dolní Bojanovice na Hodonínsku, kde padali veľké krúpy a prívalový dážď zaplavil viaceré časti mesta.

foto: RÁDIO JIH - Rádio jižní Moravy
foto: RÁDIO JIH - Rádio jižní Moravy

Hasiči informovali, že majú aktuálne v teréne 71 jednotiek a 97 kusov techniky. 

Búrky zatopili aj Holíč

Intenzívne búrky sa vo večerných hodinách dostali z Moravy nad naše územie. Intenzívna búrka zasiahla mesto Holíč. Tu počas dvoch hodín spadlo až 45,8 mm zrážok, čo je v prepočte 46 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Takéto intenzívne zrážky nemali šancu odtiecť a viaceré cesty v meste sú pod vodou. Na mieste zasahujú hasiči.

Búrkový komplex sa presúva

V týchto chvíľach sa rozsiahly búrkový komplex nachádza nad severným Záhorím a prináša intenzívne zrážky do okresov Senica, Myjava a Skalica. Búrky smerujú k východu až k juhovýchodu do oblasti Malých Karpát a južného Považia.

Pozor si treba dať na intenzívny prívalový dážď, ktorý môže priniesť desiatky milimetrov zrážok.

Dokedy budú búrky vystrájať je nateraz otázne, no blesková aktivita neslabne a mala by aj v nasledujúcich minútach rásť. Pohyb búrok sledujte TU.