AKTUALITA: Búrky zaplavujú Záhorie. Mieria do ďalších častí Slovenska

21.06.2021 o 20:37 - Peter Minárik

Rozsiahly búrkový komplex, ktorý sa sformoval nad Moravou sa dostal až nad naše územie. Spôsobil komplikácie predovšetkým na severe Záhoria, kde sa ocitli niektoré oblasti pod vodou.

AKTUALITA: Búrky zaplavujú Záhorie. Mieria do ďalších častí Slovenska

Dnešný deň priniesol na naše územie veľmi teplé počasie s teplotami, ktoré sa šplhali až k +35 °C. Numerické modely očakávali počas popoludnia výskyt búrok, ktorých predpoveď však bola obtiažna, nakoľko studený front, ktorý ich prináša stojí a vlní sa.

Nakoniec sa však v podvečerných hodinách nad oblasťou Moravy predsalen sformoval výrazný búrkový systém, ktorý zasiahol Záhorie a ešte v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie na Slovensku.

Južná Morava pod vodou

Výrazný búrkový komplex sa začal vo večerných hodinách formovať na juhu Moravy v oblasti mesta Brno. Hasiči v Jihomoravskom kraji evidujú desiatky výjazdov, pričom najviac v obci Dolní Bojanovice na Hodonínsku, kde padali veľké krúpy a prívalový dážď zaplavil viaceré časti mesta.

foto: RÁDIO JIH - Rádio jižní Moravy
foto: RÁDIO JIH - Rádio jižní Moravy

Hasiči informovali, že majú aktuálne v teréne 71 jednotiek a 97 kusov techniky. 

Búrky zatopili aj Holíč

Intenzívne búrky sa vo večerných hodinách dostali z Moravy nad naše územie. Intenzívna búrka zasiahla mesto Holíč. Tu počas dvoch hodín spadlo až 45,8 mm zrážok, čo je v prepočte 46 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Takéto intenzívne zrážky nemali šancu odtiecť a viaceré cesty v meste sú pod vodou. Na mieste zasahujú hasiči.

Búrkový komplex sa presúva

V týchto chvíľach sa rozsiahly búrkový komplex nachádza nad severným Záhorím a prináša intenzívne zrážky do okresov Senica, Myjava a Skalica. Búrky smerujú k východu až k juhovýchodu do oblasti Malých Karpát a južného Považia.

Pozor si treba dať na intenzívny prívalový dážď, ktorý môže priniesť desiatky milimetrov zrážok.

Dokedy budú búrky vystrájať je nateraz otázne, no blesková aktivita neslabne a mala by aj v nasledujúcich minútach rásť. Pohyb búrok sledujte TU.