AKTUALITA: Na Gemeri sa vyskytlo tornádo

05.10.2020 o 19:47 - Ľubomír Franko
  • Článok

Cez Slovensko sa dnes prehnali silné supercelárne búrky, ktoré zasiahli predovšetkým východnú polovicu nášho územia. Na Gemeri páchali búrky škody a s vysokou pravdepodobnosťou sa tu vyskytlo tornádo.

AKTUALITA: Na Gemeri sa  vyskytlo tornádo

Slovensko dnes zasiahli pomerne silné búrky, ktoré sa prehnali predovšetkým východným Slovenskom. Dnešné búrky vyprodukovali dokonca supercelárne búrky, pri ktorých padali až 3 centimetrové krúpy. Búrky, ktoré sa prehnali oblasťou Gemeru páchali aj škody.

Výrazná supercelárna búrka sa počas dnešného popoludnia prehnala viacerými oblasťami Gemeru. V obci Gemerská Ves zostali po búrke poškodené stromy, strechy a viaceré domy. Podľa obyvateľov Gemerskej Vsi poškodil vietor asi osem domov v 100-metrovom páse. 

Miestni obyvatelia sa dohadujú, či nešlo o tornádo. Oblasťou obce sa aj podľa radarových meraní prehnala supercelárna búrka. Tá javila viaceré črty, pri ktorých mohlo o tornádo skutočne ísť. Jeho definitívny výskyt ale musia potvrdiť ďalšie analýzy. Zdrojom silného vetra mohli byť totižto aj iné sprievodné javy, ktoré sú pri supercelárnych búrkach typické, napríklad downburst.

Podľa hasičov spôsobil vietor v oblasti škody hlavne na strešných krytinách, altánkoch, no vyvrátil aj niekoľko stromov, ktoré spadli na elektrické vedenie. 

Radarová snímka búrky, ktorá pravdepodobné tornádo vyprodukovala
Radarová snímka búrky, ktorá pravdepodobné tornádo vyprodukovala

 „Posfukovalo škridle a obnažilo strechy, došlo aj k poškodeniu jednoduchých stavieb ako prístrešky, garáže, altánky,“ povedal pre web Rimava.sk riaditeľ HaZZ Revúca Jozef Mikuda.

Vietor vyvrátil stromy a poškodil elektrické vedenie. Na mieste je s dobrovoľníkmi aj starosta. „Snažia sa zakryť strechy plastami, aby nedochádzalo k prípadnému zamočeniu domov.

Aktualizované o 20:15: Vo večerných hodinách naša redakcie obdržala video, na ktorom vidieť trombu a následný vír na zemi.

S vysokou pravdepodobnosťou tak môžeme konštatovať, že 5. októbra 2020 sa oblasťou Gemerskej Vsi prehnalo tornádo.

Najnovšie správy