AKTUALITA: Tatry zasiahne orkán ! Poryvy vetra môžu presiahnuť 200 km/

Článok
Nízke Tatry sa spamätávajú z veternej smršte. To najhoršie však ešte len príde.

Uplynulú noc zasiahol silný vietor predovšetkým oblasť Nízkych Tatier. Hasiči v oblasti Demänovskej Doliny mali plné ruky práce s odpratávaním spadnutých stromov. Stredisko Jasná zasiahla veterná kalamita, ktorá v stredisku spustošila mnoho stromov. 

Podľa našich informácii spôsobil silný vietor problémy najmä v dolných častiach na severnej strane Chopku. Popadané stromy zatarasili cestu v oblasti Lúčok. Stromy popadali na zjazdovky a lanovky v úseku Lúčky - Vyhliadka a Záhradky-Rovná hoľa. Popadané stromy sú najmä v oblasti od 1000 do 1400 m n.m.

Porovnanie lyžiarskej časti Jasná - Záhradky

 

 

A prečo práve severnú časť Chopku zasiahla veterná kalamita ?

V oblasti sa vyskytuje fénový efekt

V oblasti sa totiž vyskytuje fénový efekt. Pri fénovom efekte dochádza v oblasti záveternej strany hôr k výraznému presušovaniu vzduchu. Vietor, ktorý vzniká v závetrí sa nazýva aj suchý, padavý vietor. Prečo však suchý vietor ,,padá" ? Prečo je suchý vzduch ťažší ako vlhký vzduch ?

Vysvetlenie priniesol známy talianský vedec Count Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro už v roku 1811. Avogdro totiž prišiel s teóriou, žedve rôzne masy plynu v rovnakej teplote a rovnakom tlaku obsahujú rovnaký počet molekúl. Inak povedané - keď sa do kubického metra vzduchu vyparí určitý počet molekúl vody, rovnaký počet molekúl z kubického metra odíde. Každá molekula vody, ktorá sa tak do vzduchu dostane, tak nahradí buď molekulu dusíku alebo kyslíku, ktoré dokopy tvoria približne 99% našej atmosféry. Dusík (s dvoma atómami v molekule) má molekulovú hmotnosť 28 a kyslík (taktiež s dvoma atómami v molekule) má molekulovú hmotnosť 32. Molekula vody obsahuje jeden atóm kyslíku a dva atómy vodíku - molekulová hmotnosť 18+1+1 = 20. Z tohto môžeme usúdiť, že kubický meter vlhkého nasýteného vzduchu váži celkovo podstatne menej ako ako kubický meter suchého vzduchu. Vlhký vzduch sa preto nad suchým vzduchom akoby vznášal.

Pri fénovom efekte sa vlhkosť hromadí na náveternej strane a vzduch sa pri prechode horizontom vysúša. Na záveternej strane je už suchý a ťažký, preto rýchlo padá smerom nadol.

Aktuálne do našej oblasti prúdi v silnom tlakovom gradiente vzduch od juhu. Ten dvíha horský masív Nízkych Tatier. Tento vzduch je vlhký a tak na južnej strane Nízkych Tatier dnes zaznamenali výdatné sneženie, ktoré prinieslo aj 20 cm snehu. Vietor stúpa cez horských masív, no vietor na vrchu je už suchý a zrýchľuje. Rýchlosť narastá po prekonaní horskej prekážky. Vietor je zrazu suchý, čím je ťažký a začína do údolia padať, čím naberá rýchlosť. Hovoríme o padavom vetre.

 

 

Tento padavý vietor spôsobuje najväčšie škody tam, kde je najrýchejší, teda v zalesnených častiach lesa pri údolí severnej strany. Preto dnes vietor najviac zničil nižšie oblasti na severe Nízkych Tatier a to najhoršie nás ešte len čaká. 

Tatry čaká spúšť

Silný vietor začne silnieť v noci na utorok. Stále bude viať od juhozápadu až juhu. Na južných stranách hôr výraznejšie škody vietor nespôsobí a nebude ani rýchly. Extrémnu rýchlosť začne dosahovať po prekonaní horskej bariéry, teda na severných stranách. V oblasti Vysokých Tatier by vietor na štítoch mohol dosahovať rýchlosť okolo 200 km/h. Niektoré numerické modely, však simulujú ešte extrémnejšie poryvy vetra a to až cez 250 km/h.

Silný vietor zasiahne aj Nízke Tatry a ako vidieť na priloženej mape, opäť najmä severné časti pohoria. Nárazy vetra môžu presahovať rýchlosť 150 km/h.

 

Takéto extrémne poryvy vetra budú v zalesnených častiach na lesnom poraste spôsobovať značné škody. Vietor by mal byť silnejší ako uplynulú noc. Škody sa očakávajú najmä v oblasti Nízkych Tatier.