AKTUALITA: V Indii sa zrútil ľadovec do priehrady. Prívalová vlna si vyžiadala 10 obetí

07.02.2021 o 17:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V Indii sa v nedeľu dopoludnia nášho času zrútil obrovský horský ľadovec do priehrady v horskej oblasti. Prívalová vlna sa prehnala celým údolím. Katastrofa si vyžiadala zatiaľ 10 obetí a nezvestných je ďalších viac ako 100 ľudí.

AKTUALITA: V Indii sa zrútil ľadovec do priehrady. Prívalová vlna si vyžiadala 10 obetí

Najmenej 100 nezvestných a 10 obetí si vyžiadala masívna prívalová vlna v Indii. V nedeľu 7. februára sa odtrhla časť masívneho horského ľadovca Nanda Devi, ktorá spadla do priehrady Rishi Ganga na rovnomennej rieke. Nešťastie sa udialo v provincii Uttarakhand.

Pád ľadovca vyvolal masívnu prívalovú vlnu, ktorá sa následne prehnala celým údolím, ničiac všetko čo jej prišlo do cesty. Na videách z oblasti môžeme pozorovať, ako prívalová vlna strháva mosty, vodné elektrárne ale takisto aj obydlia.

Vláda do oblasti ihneď vyslala armádu a všetky záchranné zložky vrátane leteckej podpory. Voda zaplavila aj dva veľké vodné elektrárne vo výstavbe, NTPC’s Tapovan-Vishnugad a Rishi Ganga Hydel Project.

V čase nešťastia sa na obidvoch elektrárňach nachádzalo viac ako 130 ľudí, dvanásť z nich sa zatiaľ podarilo zachrániť. Vlna si žiaľ vyžiadala už najmenej desať obetí.

Indický premiér Narendra Modi potvrdil, že nezvestných je stále 125 pracovníkov a takisto prisľúbil finančné kompenzácie príbuzným obetí.

Úprimnú sústrasť vyjadril oficiálne aj francúzsky prezident Emanual Macron na svojom Twitteri. 

Klimatická kríza sa začína naplno prejavovať aj v hornatých oblastiach v Indii a Číne. Doteraz bývalo takéto masívne odtrhnutie ľadovcov pozorované len počas letných mesiacov. Podľa klimatických vedcov sa s takýmito javmi budeme v budúcnosti stretávať čoraz častejšie.

Najnovšie správy