AKTUALITA: V noci dorazí do našej oblasti sneženie a spôsobí kalamitu

23.01.2021 o 13:21 - Peter Minárik
  • Článok

Strednú Európu čaká v nočných hodinách výdatná snehová nádielka, ktorá čiastočne ovplyvní aj severozápadné okresy nášho územia. Do akej mieri bude výdatne snežiť aj u nás je však stále otázne.

AKTUALITA: V noci dorazí do našej oblasti sneženie a spôsobí kalamitu

Počasie na Slovensku v týchto chvíľach ovplyvňuje studený front, ktorý na mnohé miesta nášho územia prináša dážď. Zrážky sú lokálne aj výdatnejšie.

Za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok v oblasti Nízkych Tatier. Demänovská dolina hlási 55 mm a oblasť Šturca a Donovál okolo 30 mm. Zrážky budú pokračovať aj počas dnešného dňa.

Studený front, ktorý teraz ovplyvňuje počasie na našom území začne vo večerných hodinách nad našu oblasť vháňať studený vzduch, vplyvom čoho bude klesať hranica sneženia. Súčasne sa v noci očakáva cez strednú Európu postup výrazného zrážkového poľa, ktoré prinesie snehovú kalamitu. Do akej miery zasiahne toto zrážkové pole aj Slovensko je nateraz otázne.

Snehová kalamita príde v noci do Európy

Jasné je v tejto chvíľu to, že snehová kalamita čaká južné Rakúsko a so snežením budú problémy aj na východe Rakúska, či v Česku a to predovšetkým na Morave.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred snežením. Do zajtrajšieho rána by na Morave mohlo napadnúť 10 až 15 cm snehu, pričom 2. výstražný stupeň platí predovšetkým pred intenzitou sneženia. Tá môže v noci dosahovať intenzitu 3 cm za hodinu a za 3 hodiny môže spadnúť 6 cm nového snehu.

Takéto výdatné sneženie bude v nočných hodinách spôsobovať problémy a práve pred tými varuje výstraha 2. stupňa. V Česku očakávajú ťažko prejazdné komunikácie, zhoršenú dohľadnosť a vznik kalamitnej situácie. Nebezpečná je najmä intenzita sneženia, keď vplyvom náhleho poklesu dohľadnosti a náhlej tvorby snehovej pokrývky môže dochádzať k dopravným nehodám.

Výstrahy pred snežením platia aj v Rakúsku. Na juhu krajiny platí 2. stupeň. Tu môže od dnešných 18:00 za 24 hodín spadnúť 30 až 80 cm čerstvého snehu.

Výstrahy platia aj v severnejších regiónoch ako Salzburg, či Štajersko, kde môže napadnúť do 30 cm snehu.

Sneženie na Slovensku je zatiaľ otázne

Na nočné sneženie sa musíme pripraviť aj na našom území i keď aktuálne môžeme povedať, že sneženie nebude natoľko výdatné ako v Česku, či v Rakúsku.

Numerické modely ešte ráno počítali s tým, že sneženie zasype Záhorie, Bratislavu, Malé Karpaty, Považie a Kysuce, no na obed situáciu zmiernili.

Výrazné zrážkové pole, ktoré sa bude presúvať z Rakúska nad Moravu zasiahne naše územie len svojim okrajom.

Sneh by ma napadnúť predovšetkým na severe Záhoria, v oblasti Myjavy a v okresoch Nové Mesto nad Váhom, či Trenčín, kde by za noc mohlo pripadnúť aj viac ako 5 cm.

V ďalších častiach severozápadného Slovenska by mohlo napadnúť do 3 cm nového snehu.

Situácia je na našom území stále pomerne komplikovaná a upresnia ju až večerné výstupy numerických modelov. Koľko snehu očakávajú na našom území z aktuálneho pohľadu nájdete na mapách pod článkom.

Najnovšie správy