AKTUALIZÁCIA: Pozrite si, kde sa vyskytnú dnešné búrky a čo prinesú

26.06.2020 o 06:46 - Ľubomír Franko
  • Článok

Intenzívne búrky sa dnes očakávajú na celom území Slovenska. Pozrite si, čo prinesú a kde sa vyskytnú.

AKTUALIZÁCIA: Pozrite si, kde sa vyskytnú dnešné búrky a čo prinesú

Pri výškových tlakových nížiach, ako je tomu aj teraz, dokáže aj najmenšia zmena v predpovedi jej polohy spôsobiť výrazný rozdiel v polohe búrok a ich intenzite. Práve preto vydávame aktualizáciu predpovede.

Dnešné búrky môžeme podľa ich charakteru a podmienok rozdeliť podľa očakávaných sprievodných javov na dve časti - západnú a východnú.

Západná časť predstavuje oblasti západného a severozápadného Slovenska, oblasť od východného Rakúska cez západ Slovenska až nad severovýchod Česka. V týchto oblastiach sa teplý a vlhký vzduch prekrýva s relatívne silným strihom vetra.

Pri takýchto situáciach odporúčame sledovať pohyb búrok LIVE na našom iRadare.

Tieto podmienky môžu viesť k vzniku búrok, ktoré sa môžu pretvoriť do supercelárneho charakteru a neskôr do konvektívnych búrkových systémov. Hlavným sprievodným javom by tak mali byť krúpy, ktoré môžu dosiahnuť aj väčšie rozmery. Ďalším sprievodným javom by mal byť silný nárazový vietor.

V oblasti budú ale búrky vznikať ťažko, vzhľadom na limitujúce faktory ako ranná oblačnosť a inverzná vrstva. V prípade, že v týchto oblastiach búrky vzniknú, budú intenzívne.

Východná časť predstavuje oblasti stredného a východného Slovenska. V týchto oblastiach bude prílev teplého a vlhkého vzduchu najsilnejší, no strih vetra bude nižší.

Tieto podmienky budú podporovať vznik viacerých búrok, ktoré sa budú ťažšie organizovať do menších systémov. Nebezpečným javom bude aj ,,backbuilding", pri ktorom nové búrkové bunky vznikajú na zadnej strane systému vzhľadom na os prúdenia. Hlavným nebezpečným javom budú tak budú najmä prívalové zrážky.

Len ojedinele (oproti západu kde je šanca väčšia) sa môžu silnejšie búrky pretvoriť do supercelárnej štruktúry a priniesť väčšie krúpy či silný nárazový vietor.

Z hľadiska sprievodných javov sme dnes búrky rozdelili na východnú a západnú časť
Z hľadiska sprievodných javov sme dnes búrky rozdelili na východnú a západnú časť

Búrky budú počas popoludnia na západe slabnúť, naopak, na východe budú naberať na intenzite.

Vzhľadom na dnešnú situáciu vydala výstrahu pre naše územie aj európska služba venujúca sa predpovedi búrok ESTOFEX. Na západe vystríhajú 1. stupňom vzhľadom na faktory, ktoré môžu zabrániť vzniku búrok (no nie ovplyvniť ich intenzitu), na severe a východe vystríhajú 2. stupňom.

zdroj: ESTOFEX
zdroj: ESTOFEX

Najmä na strede a východe sa budú vyskytovať aj počas noci na sobotu, pričom aj naďalej môžu byť intenzívne, sprevádzané prívalovými zrážkami, krupobitím a silnejším vetrom. 

Najnovšie správy