Aktuálna situácia na Slovensku: Ako sa vyvíja stav vodných tokov?

19.05.2021 o 07:53 - Veronika Salayová
  • Článok

Aj keď sa väčšina Slovákov zobudila do rána bez prehánok a dažďa, to ešte neznamená, že kritická situácia na našich vodných tokoch sa vrátila do normálu. Na niektorých tokoch voda stúpa naďalej. 

Aktuálna situácia na Slovensku: Ako sa vyvíja stav vodných tokov?
Váh v Trenčíne v utorok poobede. Foto: Martin Rešetka/FB iMeteo

Dnešné ráno konečne nie je upršané a zamračené, ale zrážok sa ešte nezbavíme ani dnes. Stredajšie zrážky síce nebudú také výdatné ako v predchádzajúcich dňoch, no nasýtené vodné toky aj menšie množstvo môže výrazne ovplyvniť.

Navyše voda dnes stúpne aj z dôsledku dotekanie, čiže voda stekajúca po hornatejšom teréne stúpne na nižšie položených tokoch. 

Kde bude voda ešte stúpať?

Mierny vzostup sa dnes očakáva najmä na Morave, na dolných a stredných úsekoch tokov stredného Slovenska, na tokoch v povodí horného Váhu vo východnej časti a tokoch východného Slovenska. 

Na dolnom úseku Nitry voda ešte stúpne z dotekania. Na ostatných vodných tokoch by mala voda v priebehu dňa pomaly klesať.

Najhoršia situácia je aktuálne na Toryse v okolí Košických Olšanoch, kde voda naďalej stúpa a výrazne prekročila 3. SPA. Dnes o 7.45 hod. dosiahla 553 cm, pričom vodný stav sa priemerne pohybuje okolo 100 cm. 

Zdroj: SHMÚ
Vodný stav v stredu o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ
 

Aktuálny stav povodňovej situácie

3. SPA je okrem Košických Olšanoch aj v Brehoch pri Novej Bani a v Nových Zámkoch. Na týchto staniciach už voda aktuálne výrazne nestúpa. 

Aktuálny stav povodňovej situácie na Slovensku o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ
Aktuálny stav povodňovej situácie na Slovensku o 7.45 hod. Zdroj: SHMÚ

Vodné toky sa ustaľujú, avšak ďalšie prichádzajúce zrážky môžu tento stav opäť ovplyvniť.

Situáciu na Slovensku ohľadom povodní budeme naďalej veľmi pozorne sledovať. Vývoj počasia nájdete TU

Najnovšie správy