AKTUÁLNE: Blesky zabili v Tatrách 4 ľudí. 23 je zranených

22.08.2019 o 18:04 - Peter Minárik
  • Článok

Intenzívna búrková činnosť zasiahla oblasť Tatier. Búrky zasiahli turistov. Na slovenskej aj poľskej strane zasahujú záchranári. Potvrdené sú 4 obete.

AKTUÁLNE: Blesky zabili v Tatrách 4 ľudí. 23 je zranených

Slovensko dnes opäť zasiahli búrky, ktoré si bohužiaľ vyžiadali aj obete. Popoludní sa búrky prihnali aj do Vysokých Tatier, kde zaskočili turistov. 

Na Slovensku jedna obeť

Posádka HZS bola požiadaná o výjazd do oblasti vrchola Baníkov, kde mal blesk zasiahnuť dvoch turistov.

Turistka po zásahu blesku skončila s poraneniami dolných končatín. Jej partner však úder blesku neprežil. 

V Poľsku zabil blesk až troch ľudí

K vážnejšiemu incidentu došlo na poľskej strane Tatier, kde po 14:00 prijali telefonát, že skupinu turistov v oblasti západotatranského masíva Giewont mal zasiahnuť blesk.

Na miesto vyslali záchranárov, no tí na mieste konštatovali, že tragédia má väčšie rozmery a zalarmovali svojich kolegov. Na miesto preto vyrazili ďalšie štyri posádky vrtuľníkov.

V poľskom Zakopanom zriadili krízový tím, ktorý záchrannú akciu aktuálne koordinuje. Zasahuje zhruba 70 záchranárov.

----------------------online----------------------

21:19: Do Zakopaného prišiel poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý potvrdil štyri obete a viac ako 100 zranených. Niekoľko osôb je ešte v kritickom stave. Veľa zranených naviac trpí po tragédii psychickými komplikáciami.

19:05: Poľskí záchranári ošetrili už 89 ľudí po údere blesku. Počet obetí stúpol na 4. Z toho sú dve deti.

18:24: Jeden z turistov, ktorých vo štvrtok v Západných Tatrách na Slovensku zasiahol blesk, neprežil. Zranené sú ďalšie dve osoby, z toho jedna ťažko a druhá ľahko. Informáciu TASR poskytol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.

18:21: Sústrasť rodinám vyjadrujú aj ďalšie osobnosti. Sústrasť zaželala aj americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacher.

18:03: Najnovšie informácie poľských záchranárov hovoria o 30 zranených a štyroch úmrtiach.

17:11: Prezident Andrzej Duda vyjadril sústrasť rodinám obetí. 

17:05: Joanna Sieradzkam hovorkyňa krakovských záchranárov informovala, že záchranná akcia je v plnom prúde. Potvrdila, že aktuálne evidujú 25 zasiahnutých. Z tohto jedna dospelá obeť a po zásahu blesku zomrelo aj 12-ročné dieťa. 

Správu aktualizujeme...

Najnovšie správy