AKTUÁLNE: Búrky naberajú na Slovensku na sile. Udreli už stovky bleskov

30.04.2021 o 00:03 - Peter Minárik
  • Článok

Slovenskom sa v týchto chvíľach ženú pomerne výrazné búrky, ktoré sa vyskytujú predovšetkým na Záhorí, kde udreli už stovky bleskov. Počas noci však bude búrok viac.

AKTUÁLNE: Búrky naberajú na Slovensku na sile. Udreli už stovky bleskov

Cez naše územie začal v týchto chvíľach postupovať studený front, ktorý prináša na viaceré miesta nášho územia prehánky, dážď a vyskytujú sa aj búrky.

Búrky sa aktuálne vyskytujú predovšetkým na slovensko-českom pohraničí, pričom na našom území sú najintenzívnejšie búrky v oblasti Záhoria.

Udreli už stovky bleskov

Prvé búrky sa vyskytli vo večerných hodinách v oblasti Lučenca, kde sa počet bleskov dá rátať na jednotky. Išlo o pomerne slabšie búrky, no oveľa výraznejšia búrková aktivita je aktuálne na severozápade Slovenska.

V oblasti východného Rakúska sa začali formovať pomerne výrazné búrky, ktoré sa aktuálne ženú Záhorím od západu smerom k východu.

Detekcia bleskov k dnešnej polnoci zaznamenala na našom území už takmer 600 bleskových úderov, pričom prevažná časť udrela v oblasti Záhoria.

zaznamenané blesky nad našou oblasťou, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky nad našou oblasťou, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky prinášajú najmä lejak

Búrky sú pomerne intenzívne. Prinášajú výraznejší dážď. Napríklad v oblasti Šaštín-Stráže napršalo už viac ako 25 mm zrážok, pričom len za 1 hodinu spadlo 17 mm.

Výraznejšie zrážkové úhrny v rozmedzí 10 až 20 mm zrážok sú aj na ďalších miestach Záhoria.

Počas noci sa búrky očakávajú predovšetkým v oblasti severozápadného Slovenska. Očakávajú sa tak najmä na Považí a neskôr na Kysuciach. Slabšie búrky sa však môžu vyskytnúť aj na ďalších miestach, predovšetkým stredného Slovenska.

Ďalšie búrky možno na našom území očakávať v priebehu dnešného popoludnia.

Najnovšie správy