AKTUÁLNE: Japonsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,1

07.10.2021 o 16:55 - Veronika Salayová

Dnes poobede zasiahlo Japonsko silné zemetrasenie, ktoré dosiahlo magnitúdu 6,1. Z oblasti pri Tokiu zatiaľ nie sú hlásené obete ani zranenia.

AKTUÁLNE: Japonsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,1
Zdroj: EMSC

Dnes poobede o 15.40 hod. nášho času (o 22.41 hod. miestneho času) zasiahlo Japonsko silné zemetrasenie, ktoré dosiahlo magnitúdu 6,1.

Zemetrasenie zasiahlo oblasť japonskej metropoly Tokio a jej okolia. Epicentrum sa nachádzalo v prefektúre Čiba východne od Tokia. Ako informuje služba EMSC, epicentrum bolo 35 km severne od Kawasaki a 17 km južne od mesta Chiba.

Podľa miestnych médií riziko vĺn cunami v dôsledku zemetrasenia nehrozí.

Keďže prešiel len krátky čas od zemetrasenia, zatiaľ nie sú hlásené obete ani zranení.

Japonská vláda však miestnych obyvateľov varovala pred možnými dotrasmi, ktoré môžu spôsobiť škody. 

Oblasť častých zemetrasení

Zemetrasenia, a tie silné, nie sú v Japonsku raritné, práve naopak. V oblasti Japonska sa stretajú tektonické dosky, čo z tejto oblasti robí miesto s väčším počtom zemetrasení, pričom niektoré z nich môžu byť aj ničivé.

História Japonska je plná zemetrasení. Napríklad 1. septembra 1923 zasiahlo región Kantó zemetrasenie s magnitúdou 8,3. O život vtedy prišlo podľa odhadov viac ako 142-tisíc ľudí.

11. marca 2011 dosiahlo zemetrasenie v oblasti Japonska až magnitúdu 9,1. Drvivú väčšinu obetí mala pri tejto katastrofe na svedomí vlna cunami, ktorá zaliala veľkú časť japonského pobrežia a zabila tisícky ľudí.