AKTUÁLNE: Juhozápad zasiahli veľmi silné búrky. Napršalo už cez 60 mm

17.08.2020 o 14:56 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mimoriadne silné búrky sa tvoria vo veľmi vlhkom vzduchu na viacerých miestach. Na západ Slovenska prinášajú prívalové zrážky. V oblasti Senca napršalo už cez 60 mm. Ďalšie zrážky vznikajú.

AKTUÁLNE: Juhozápad zasiahli veľmi silné búrky. Napršalo už cez 60 mm
Senec, foto: Andrea Rodriguez

V oblasti západného Slovenska prevláda momentálne veľmi nepriaznivá situácia. Do oblasti prúdi od juhu veľmi teplý a vlhký vzduch, v ktorom vznikajú intenzívne búrky.

Búrky prinášajú prívalové zrážky do viacerých oblastí. Najvýraznejšie búrky sa na juhozápade vyskytli v Senci, kde priniesli viac ako 60 mm zrážok. Takto intenzívne zrážky spôsobili lokálne záplavy.

Podľa radarových odhadov napršalo najviac v centre Senca. Dve nezávislé amatérske meteostanice, nachádzajúce sa na okraji mesta, zaznamenali úhrn zrážok 58,7 a 59,4 mm. Podľa radaru to mohlo byť aj okolo 80 mm.

Ďalšie intenzívne búrky vznikajú na mnohých miestach Podunajskej nížiny. Vysokú odrazivosť vykazuje aj búrky v okrese Komárno, kde môžu padať väčšie krúpy, či mimoriadne intenzívne prívalové zrážky. Podľa radarových odhadov mohlo v oblasti spadnúť za necelú hodinu už viac ako 100 mm!

Radarová snímka o 14:40
Radarová snímka o 14:40

Početné búrky sa tvoria aj na Záhorí, konkrétnejšie na česko-slovenskom pohraničí. Výrazná búrka sa taktiež vyskytuje aj severne od Bytče.

Búrky dnes očakávame až do večerných hodín. Dovtedy budú prinášať prívalové zrážky a krupobitie. Najsilnejšie búrky sa očakávajú na západe, no intenzívne môžu byť na celom území Slovenska.

Polohu búrok môžeš sledovať aj LIVE na našom iRadare.

Najnovšie správy