AKTUÁLNE: Kolaps dopravy a paralyzovaný život. Mieri k nám mrznúci dážď

06.02.2021 o 20:16 - Peter Minárik
  • Článok

Našu oblasť, vrátane Slovenska čaká extrémne vyčíňanie počasia. Intenzívny mrznúci dážď spôsobí rozsiahle problémy, počnúc dopravou cez energetiku. Takúto vlnu mrznúceho dažďa naša oblasť už dávno nezažila.

AKTUÁLNE: Kolaps dopravy a paralyzovaný život. Mieri k nám mrznúci dážď

V nadchádzajúcich hodinách zažije naša oblasť mimoriadne extrémne počasie. Hrozí nám extrémny mrznúci dážď, ktorý môže spôsobiť rozsiahle komplikácie a paralyzovať viaceré aspekty nášho života.

Nebezpečné počasie mieri priamo do našej oblasti. Nad nami sa bude miešať studený arktický vzduch s teplým, ktorý k nám prichádza z Afriky. Studený vzduch sa prepadne do spodných vrstiev, zatiaľ čo vo výškach bude vyhrávať súboj teplý vzduch.

Z oblakov tak vypadnú kvapalné zrážky, no keďže pri zemi bude mrznúť, tak hrozí extrémna situácia. Ktoré oblasti strednej Európy zažijú extrémne vyčíňanie počasia je nateraz stále nejasné, no mrznúci dážď by mal ovplyvniť v dominantnej miere počasie aj na Slovensku. 

Prvé komplikácie sa očakávajú v Banskobystrickom a v Košickom kraji už v nedeľu ráno. Zatiaľ čo na severe bude snežiť, na zvyšku územia bude pršať, pričom pôjde aj o mrznúci dážď.

Ako vidieť na animácii, tak situácia sa dramaticky zhorší v nedeľu popoludní, kedy v Poľsku bude výdatne snežiť, no na Morave, v južnom Poľsku a na našom pohraničí začne padať intenzívny mrznúci dážď, vyznačený červenou farbou.

Mrznúci dážď bude sužovať najmä Moravu, juh Poľska a severozápad a sever Slovenska. V noci na pondelok začne postupne od Česka výdatne snežiť, pričom v pondelok ráno môže snežiť aj v Bratislave, či na Záhorí. Vrstvu ľadu tak pokryje sneh, čo spôsobí mimoriadne veľké nebezpečenstvo.

Situáciu rozhodne netreba zľahčovať. Presná poloha mrznúceho dažďa sa síce ešte môže zmeniť, no riziko je z aktuálneho pohľadu extrémne. 

Svedčí o tom aj mapka, ktorú zverejnil Český hydrometeorologický ústav. Najhoršia situácia by mala byť v Zlínskom, v Jihočeskom kraji, na Záhorí a na severozápade Slovenska. Intenzívny mrznúci dážď bude padať aj v Prešovskom kraji. Mrznúci dážď môže vytvoriť aj niekoľkocentimetrov hrubú ľadovú škrupinu.

Očakávaný výskyt mrznúceho dažďa, zdroj: ČHMÚ
Očakávaný výskyt mrznúceho dažďa, zdroj: ČHMÚ

Toto predstavuje veľké nebezpečenstvo. Cestári nebudú mať absolútne žiadnu šancu, nakoľko nasolené cesty budú účinné len zopár minút, pokiaľ ich opäť nepokryje ďalšia škrupina ľadu.

Ľadová škrupina môže obaliť elektrické a trakčné vedenia, ktoré nápor nemusia udržať a spadnúť. Očakávajú sa tak výpadky v dodávkach elektrickej energie a vlaková doprava môže byť paralyzovaná.

Pokiaľ teda môžete a žijete v ohrozených oblastiach, tak radšej počas nedele zostaňte doma. Takáto situácia aká sa očakáva, sa vyskytuje len raz za niekoľko rokov o čom svedčia aj najvyššie 3. výstražné stupne platné v Českej republike a v Poľsku, ktoré budú mrznúcim dažďom taktiež zásadne ovplyvnené. Viac o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.

Najnovšie správy