AKTUÁLNE: Dnes bolo rekordne teplo. Na horách padli teplotné rekordy

22.02.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počas dnešného dňa k nám najmä vo vyšších vrstvách atmosféry začal prúdiť veľmi teplý vzduch. Ten poriadne zdvihol teploty najmä na horách, pričom bolo prekonaných aj niekoľko rekordov.

AKTUÁLNE: Dnes bolo rekordne teplo. Na horách padli teplotné rekordy
Lomnický štít, zdroj: panorama.sk

Počasie vo veľkej časti Európy ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš. Tá je navyše dynamická, čo znamená, že je teplá a zreteľne vyjadrená aj vo vyšších hladinách.

Táto tlaková výš so sebou priniesla aj inverzie, čoho sme boli svedkami aj na našom území. Nízka oblačnosť sa však počas dňa zredukovala.

Práve v tejto výši prevládajú a postupne aj silnejú vzostupné pohyby vzduchu. Ten sa preto ďalej otepľoval a vysúšal.

Najteplejšie bolo preto na horách, kde teploty vystúpali poriadne vysoko. Už dopoludnia padlo niekoľko rekordov.

Na Skalnatom plese namerali krátko pred 10. hodinou rovných +15,0 °C. Ide tak o vôbec najvyššiu teplotu nameranú v zime na tejto stanici.

Rekordy padali aj na Lomnickom štíte. Už počas noci teplota prekonala rekord najvyššej teploty vzduchu platný pre 22. február. V roku 1990 vtedy teplota vystúpila na +2,9 °C, pričom dnes bolo ešte teplejšie.

O 10:20 h padol aj februárový rekord, keď teplota vystúpila na +5,3 °C. Zaujímavé je, že februárový rekord bol prekonaný takmer presne po roku. V roku 2020, konkrétne 17. februára tam totiž s hodnotou +5,1 °C prekonali rekord z roku 2002.

Maximálna teplota na Lomnickom štíte sa dnes vyšplhala na +6,1 °C. Namerali ju o 14:40 h. Teplo bolo aj v Sliezskom dome, kde o 11:40 h namerali +11,7 °C.

Najnovšie správy