AKTUÁLNE: Na horách začalo snežiť. Napadne až cez 50 cm

22.12.2019 o 23:12 - Ľubomír Franko
  • Článok

Výrazné cyklonálne počasie prináša na naše územie v týchto chvíľach početné zrážky. Na horách začalo snežiť a snehu tam bude pribúdať. Počas najbližších dní ho tam napadne aj viac ako pol metra.

AKTUÁLNE: Na horách začalo snežiť. Napadne až cez 50 cm

Zatiaľ, čo od juhu k nám prúdi vlhký a teplý vzduch vo výškach, od severu k nám začína v nižších vrstvách ovzdušia prenikať studený vzduch. Tento proces sa bude naplno prejavovať v ranných hodinách, kedy začne snežiť už aj od stredných polôh. V týchto chvíľach sneží zatiaľ na horách.

Zdroj: Chata pod Chlebom
Zdroj: Chata pod Chlebom

Na horách začalo snežiť, napadne aj cez 50 cm

Vlhký vzduch prináša momentálne na väčšinu územia dážď alebo prehánky. Aktuálne sneží ešte len na horách, kde sú teploty už záporné. 

Sneženie momentálne nie je intenzívne no postupne bude naberať na sile. Do zajtrajšieho večera by malo vo vysokých polohách nad 1500 metrov napadnúť od 20 do 40 cm snehu.

Očakávaný úhrn snehových zrážok do zajtrajšieho večera
Očakávaný úhrn snehových zrážok do zajtrajšieho večera

Snežiť bude výdatne najmä v pondelok večer a to predovšetkým na severozápadných návetriach hôr. Najviac snehu sa preto očakáva vo vyšších polohách Oravy a Kysúc, no takisto v oblasti Západných Tatier. Do utorku večer môže v týchto oblastiach napadnúť až 80 centimetrov. 

Očakávaný úhrn snehových zrážok do stredy 0:00
Očakávaný úhrn snehových zrážok do stredy 0:00

Zajtra začne snežiť aj v stredných polohách

Počas nasledujúcej noci bude hranica sneženia postupne klesať. Zrážky zároveň od juhu počas noci ustanú a počas pondelka ich očakávame hlavne v severnej polovici stredného Slovenska.

Ráno by malo snežiť od nadmorskej výšky približne 500 metrov, počas dňa bude hranica ale opäť mierne stúpať. Od nadmorskej výšky približne 700 metrov už treba rátať len so snežením, nižšie budú zrážky premenlivé a do 500 metrov pôjde prevažne o dážď.

Aj napriek sneženiu bude stále nadpriemerne teplo. Teploty budú aj na severe o 3 až 5 stupňov vyššie ako by na túto ročnú dobu malo byť. 

Najnovšie správy