AKTUÁLNE: Na Islande došlo k erupcii sopky

20.03.2021 o 01:46 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Islande už dlhšiu dobu dochádza k výrazným a početným zemetraseniam. Vedci už dávnejšie varovali pred sopečnou erupciou. Tá skutočne nastala a v noci z piatku na sobotu začala sopka na polostrove Reykjaness chrliť lávu.

AKTUÁLNE: Na Islande došlo k erupcii sopky
foto: Icelandic Meteorological Office - IMO

Na Islande došlo v piatok neskoro večer k erupcii sopky. Erupcia je kľudná a došlo k nej v neobývanej oblasti.

Erupcia sa očakávala už dlhšie, informovali sme o nej napríklad v tomto článku.

Zvýšená seizmická aktivita bola v oblasti polostrovu Reykjaness na juhozápade Islandu zaznamenávaná už niekoľko týždňov. Podľa vedcov mohla viesť k dvom scenárom.

Jedným z nich bolo pomalé ukľudňovanie situácie a ústup zemetrasení. Druhá alternatíva bola vznik trhliny, z ktorej by mohla vytekať horúca magma na povrch.

Druhý scenár sa skutočne naplnil a v piatok 19. marca došlo na Islande okolo 21:45 k erupcii. Magma začala vytekať na povrch v oblasti pohoria Fagradalsfjall. 

Prvotné fotografie a videá z oblasti ukazujú pokojnú erupciu v neobývanej oblasti. Láva vyteká z trhliny, asi 500 metrov dlhej, smerom na juho-juhozápad a zatiaľ neohrozuje obyvateľov Islandu.

Islandský meteorologický úrad uvádza, že v oblasti nad sopečnou erupciou odchádza k turbulenciám vo vzduchu, no zatiaľ nie k výrazným. Letecká doprava je preto obmedzená, no nie je prerušená.

O ďalšom vývoji erupcie na Islande budeme informovať. Čerstvé informácie môžete nájsť na Twitteri Islandského meteorologického ústavu.

Najnovšie správy