AKTUÁLNE: Na východe Slovenska sa vyskytla tromba

18.08.2020 o 13:34 - Dominik Cenkner
  • Článok

Len pred niekoľkými dňami sme vás informovali o trombe, ktorá sa vyskytla počas búrky v okrese Topoľčany. Dnes popoludní mohli tento úkaz vidieť aj obyvatelia na východe krajiny.

AKTUÁLNE: Na východe Slovenska sa vyskytla tromba
Foto: Mária Zondova

Fotografiu tromby nám poslala čitateľka Mária z obce Orlov, ktorá leží v okrese Stará Ľubovňa. Spozorovali ju tam krátko po 13. hodine.

Išlo o dobre viditeľný úkaz. S určitosťou môžeme povedať, že išlo o trombu z toho dôvodu, že sa lievik nedotkol zeme. V takom prípade by sme hovorili o tornáde.

Foto: Mária Zondova
Foto: Mária Zondova

Takéto tromby, podľa elektronického meteorologického slovníka, vznikajú najčastejšie v horúcom nestabilnom vzduchu nad morom či nad pevninou v teplých oblastiach okrem trópov. Sú viazané na oblak typu kumulonimbus alebo typu Cu cong, z ktorého sa spúšťajú na zem (prípadne až k zemskému povrchu).

Rotačná rýchlosť na obvode víru veľkej tromby môže byť až 100 m/s, čo vytvára medzi osou víru a jeho okrajom tlakový rozdiel vyše 50 hPa a spôsobuje kondenzáciu vodnej pary (ktorá ale nemusí byť vždy prítomná). V dôsledku kondenzácie vodnej pary sa vír stáva viditeľným ako rúra v tvare lievika či slonieho chobota.

Najnovšie správy