AKTUÁLNE: Obrovský požiar v Kalifornii. Tisícky evakuovaných

10.11.2018 o 10:30 - Ľ.F.
Článok

Vetry Santa Ana prinášajú každoročne do oblasti Kalifornie veterné a mimoriadne suché počasie. Tie sú perfektným zdrojom pre požiare. Požiar Camp fire v Kalifornii ohrozuje tisícky ľudí.

AKTUÁLNE: Obrovský požiar v Kalifornii. Tisícky evakuovaných
zdroj: Reuters

Obrovský požiar nazvaný Camp Fire vypukol ešte vo štvrtok dopoludnia miestneho času, asi 140 kilometrov severne od mesta Sacramento. Za dva dni sa požiar rozšíril na obrovskú oblasť a ohrozil tisícky ľudí.

Požiar sa rozširuje závratnou rýchlosťou, čo dokazujú aj štatistiky zo štvrtku. Požiar sa od rána, keď vypukol, do ôsmej hodiny večer rozšíril na rozlohu 80 km štvorcových a momentálne zhorela už oblasť o rozlohe 390 km štvorcových.

Silný vietor komplikuje prácu hasičom

Najväčším problémom je vietor nazývaný Santa Ana. Tento typ padavého vetra prináša každoročne na západné pobrežie USA mimoriadne suché a veterné počasie. Vietor, ktorý dosahuje v nárazoch cez 100 km/h a k tomu relatívna vlhkosť pod 10% rozhodne hasičom nepomáhajú. 

Do boja proti požiaru sa doteraz zapojilo 3 223 hasičov, 23 hasičských helikoptér a ohrozených bolo až 15-tisíc domov. 

Požiar doposiaľ zničil už 6 453 obydlí a najmenej traja ľudia sa zranili. Podľa California Department of Forestry and Fire protection ide o jeden z najničivejších požiarov v histórii štátu Kalifornia. 

Momentálne majú hasiči pod kontrolou len 5% požiaru a očakáva sa, že ho celkom uhasia až 30. novembra. Horieť by tak mal ešte minimálne 2 týždne.