AKTUÁLNE: Na západ dorazili búrky. Vyskytol sa aj shelf cloud

10.10.2020 o 18:51 - Ľubomír Franko
  • Článok

V sobotu večer sa nad západné Slovensko presunul studený front. Na jeho čele sa vyskytujú početné prehánky a búrky. Na čele frontu sa objavil aj shelf cloud.

AKTUÁLNE: Na západ dorazili búrky. Vyskytol sa aj shelf cloud

V sobotňajších večerných hodinách sa od západu dostal nad územie Slovenska studený front. Na jeho čele sa vyskytujú prehánky a ojedinele aj búrky. Vo vlhkom vzduchu sa dokonca vytvoril aj shelf cloud. Počasie sa počas najbližších dní výrazne zhorší.

Shelf cloud v obci Jablonové v sobotu večer, autor: Peter Pavlech
Shelf cloud v obci Jablonové v sobotu večer, autor: Peter Pavlech

Prehánky a búrky budú postupovať postupne ďalej na východ, prinášať budú najmä krátke intenzívnejšie zrážky. Po prechode frontu zosilnie aj vietor, ktorý môže najmä na západe v nárazoch dosahovať aj cez 20 m/s.

Búrky sa vyskytujú zatiaľ len na Záhorí a postupovať budú ďalej na severovýchod až východ, pričom vyskytnúť sa môžu ojedinele aj v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Do 19-tej hodiny sme na území Slovenska zaznamenali zatiaľ 353 bleskov detegovaných sieťou Blitzortung.

Radarová snímka o 18:40
Radarová snímka o 18:40

Front sa bude nad našim územím vlniť. Na Slovensku by sa mal udržať aj počas najbližších dní a za toto obdobie prinesie desiatky milimetrov zrážok.

Pred ním síce nad územie Slovenska ešte prúdi teplejší vzduch, no za frontom sa výraznejšie ochladzuje. Teploty by mali v západnej polovici do pondelka v priemere klesnúť o 5 až 7 °C, na východe sa ochladí až počas ďalších dní.

Pohyb zrážok môžete sledovať aj na našom iRadare.

Najnovšie správy