AKTUÁLNE: Povodne trápia Slovensko. Situácia sa do rána ešte zhorší

13.10.2020 o 22:15 - Dominik Cenkner
  • Článok

Slovensko aktuálne zažíva mimoriadne nepriaznivé počasie. Ráno nás síce potešili zábery na zasneženú Oravu, ale prakticky okamžite došlo vytriezvenie. Neutíchajúci dážď postupne zdvíhal hladiny vodných tokov, ktoré sa neskôr vyliali zo svojich korýt a spôsobili tak povodne vo viacerých lokalitách. Toky naďalej stúpajú a stúpať budú minimálne do rána.

AKTUÁLNE: Povodne trápia Slovensko. Situácia sa do rána ešte zhorší
Foto: Jakub Zahuranec

Počasie na Slovensku počas dnešného dňa ovplyvňoval zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou. Ten so sebou priniesol množstvo zrážok, ktoré boli najmä na východe aj výdatnejšie.

Okolo tlakovej níže, ktorá sa presúva cez naše územie smerom nad Poľsko sa točí rozsiahle zrážkové pole. To je skutočne impozantné. Na aktuálnych radarových snímkach totiž vidieť, že pole výdatných zrážok ovplyvňuje počasie v takmer celom Poľsku, v Česku, v Maďarsku, či na našom území.

Vplyvom výdatných zrážok sú zaznamenávané výrazné zrážkové úhrny. Za 24 hodín najviac zrážok zaznamenali na stanici Košická Belá, a to až 100,6 mm. Druhé miesto má Štós s 95,7 mm.

Zrážky sú však oveľa plošnejšie a na našom území spadlo na viacerých miestach až cez 50 mm zrážok.

zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Veľké množstvo vody automaticky spôsobilo lokálne záplavy. Najhoršia situácia je na toku rieky Hornád, ktorý sa vylial na viacerých miestach. Stalo sa tak napr. v obci Kolinovce v okrese Spišská Nová Ves či v okolí Veľkej Lodiny. Vylievali sa aj menšie rieky. V Gelnici to bol Hnilec, v Markušovciach Levočský potok. Ten dokonca zaplavil aj rodinné domy a spôsobil tak veľké škody.

Takto to podvečer vyzeralo v obci Kolinovce, Foto: Jakub Zahuranec
Takto to podvečer vyzeralo v obci Kolinovce, Foto: Jakub Zahuranec

Nakoľko na celom území stále prší, miestami aj výdatne, hladiny vodných tokov aj naďalej stúpajú. Situácia sa tak neupokojí ani počas noci.

Naďalej by na našom území malo výdatne pršať. Očakáva sa, že zrážky budú ustávať až v priebehu stredajšieho popoludnia.

Najnovšie správy