AKTUÁLNE: Sever sa vo štvrtok zobudí do bieleho rána

22.10.2018 o 20:16 - Ľ.F.
Článok

Na Slovensko mieri výraznejšie ochladenie a s ním spojené aj sneženie v nižších polohách. Na hory dorazí už zajtra večer, do nižších polôh na severe v noci na štvrtok. 

AKTUÁLNE: Sever sa vo štvrtok zobudí do bieleho rána
zdroj: WXcharts, CHMI, Hlavné správy

Počasie sa počas najbližších dní výraznejšie zhorší. Teploty klesnú a snehové vločky sa po prvýkrát v tejto sezóne vyskytnú aj v nižších polohách, mimo hôr. Zmena by mala nastať už zajtra, kedy počasie začne ovplyvňovať tlaková níž. 

Už v popoludňajších hodinách nás začne ovplyvňovať výrazný frontálny systém so stredom nad Pobaltím. V popoludňajších hodinách sa od severu rozprší a v noci by malo pršať už na väčšine územia Slovenska. Snežiť by malo najskôr len na horách, od nadmorskej výšky cca 1200 metrov.

V stredu očakávame polooblačné počasie a zrážky sa vyskytnú len ojedinele. Vonku však bude poriadne chladno a naviac bude fúkať silný ,,severák". 

Ďalšie zrážky nás čakajú v noci zo stredy na štvrtok. Teploty postupne klesnú a hranica sneženia taktiež. Zrážky sa v noci na štvrtok vyskytnú najmä na severe, kde bude snežiť aj v nižších polohách, cca od 500 metrov. Vo štvrtok ráno a dopoludnia sa môže už aj v tejto nadmorskej výške vytvoriť súvislá snehová pokrývka. 

Najvýdatnejšie bude sneženie na horách, kde môže celkovo napadnúť 30 až 40 centimetrov. 

Vo štvrtok popoludní však teplota začne výraznejšie stúpať a aj na severe dosiahne cez +10 °C. Všetok sneh sa tak roztopí a snehová pokrývka sa tak dlho nezdrží. Sneženie prejde večer do dažďa a už v piatok nás čaká oblačné počasie s minimom zrážok, no opäť sa vrátia ranné hmly či celodenná nízka oblačnosť.