AKTUÁLNE: Slovensko bičuje orkán Yvette. Padajú stromy a stúpajú rieky

Článok
Rozsiahla tlaková níž, ktorá Yvette, ktorá sa prehlbuje nad Balkánom začala bičovať Slovensko. Najvážnejšia situácia je na severe územia.
Kritická situácia panuje na Slovensku. Naše územie v týchto chvíľach bičuje silný vietor, ktorý v nárazoch dosahuje až silu orkánu. Vietor strháva strechy, ničí billboardy a dopravu komplikujú predovšetkým popadané konáre a stromy. Vietor by mal začať slabnúť v priebehu noci a počasie začne komplikovať ďalší nebezpečný jav a to dážď, ktorý vyvolá povodne.

Vietor robí problémy najmä v Tatrách
Orkán v oblasti Tatier strháva strechy a láme stromy. V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča sú hasiči prakticky nonstop v teréne a odstraňujú popadané stromy. "Na cestu II/538 medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom spadlo približne desať stromov, pričom jeden z nich zasiahol aj auto. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Hasičom sa už podarilo cestu v jednom jazdnom pruhu uvoľniť," povedal riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Marián Barilla.
Polícia podľa najnovších správ uzavrela cestu II/537 Štrbské Pleso- Vyšne Hágy a vyzvala vodičov aby dnes a v noci do oblasti Vysokých Tatier necestovali.

Problémy robí vietor aj na iných miestach Slovenska, predovšetkým od nadmorskej výšky 700 metrov. Popadané stromy komplikujú dopravu na viacerých horských priechodoch. Vietor na hrebeňoch hôr dosahuje rýchlosť až cez 40 m/s.
Vietor poriadne bičuje aj nižšie polohy Podunajskej a Východoslovenskej nížiny, kde vietor fúla v nárazoch až okolo 30 m/s.

Vietor začne večer od východu slabnúť
Výrazný gradient medzi tlakovou nížou so stredom nad Balkánom a tlakovou výšou so stredom nad Holandskom, ktorý k nám prináša mohutný vietor sa začne zmenšovať v priebehu večera. Vietor na východnom Slovensku začne výrazne slabnúť okolo 20:00, pričom situácia sa upokojí v skorých ranných hodinách.
Na západe a severe Slovenska sa vietor začne upokojovať okolo dnešnej polnoci.

Počasie začnú komplikovať vylievajúce sa rieky
Vietor v priebehu večera síce začne slabnúť na našom území, ale na druhej strane začne narastať zrážková intenzita.
Za uplynulých 24 hodín evidujeme na severe Slovenska už v skutku veľmi výrazné úhrny. V nižších polohách sa úhrny pohybujú síce zväčša len okolo 15 mm, ale na náveterných stranách hôr evidujeme až okolo 50 mm. Najvážnejšiu situáciu aj na základe aktuálneho vývoja očakávame na povodí rieky Orava. V Oravskej Polhore za uplynulých 24 hodín spadlo 54 mm zrážok. V Zuberci však spadlo až 73,5 mm, čo sú významné úhrny.

Výdatné zrážky začínajú stekať do povodia Oravy. Na toku Polhoranka, Oravica a Studený potok dosiahla úroveň hladiny 1. povodňový stupeň. Najvážnejšia situácia je na toku Kvačianka v Liptovskej Sielnici, kde hladina dosiahla už 2. povodňový stupeň.
Už aj na východe začínajú hladiny tokov stúpať. Na niektorých profiloch rieky Poprad, Hornád, Hnilec a Torysa dosiahla hladina úrovne 1. povodňového stupňa a hladiny tu naďalej stúpajú.
Situáciu sledujeme ON-LINE. Aktuálne informácie a očakávaný vývoj nájdete na: http://www.imeteo.sk/novinky
img