AKTUÁLNE: Sneženie ešte príde, čakajú nás mrazy aj fujavica

Článok
Noc na nedeľu priniesla na mnohé miesta Slovenska prvý sneh. Predovšetkým západ je biely, ale do konca roka napadne sneh aj inde.
V západnej časti územia napadlo od 3 do 10 cm nového snehu. Sneženie sa v oblasti západného Slovenska ešte vyskytuje, ale jeho intenzita bude slabnúť. V priebehu nasledujúcich dní sa zintenzívnia mrazy a čoskoro aj vietor.

MRAZY- Teploty budú klesať až k -20°C
Pred nami je niekoľko mrazivých dní. Teploty v noci budú klesať aj pod -10°C a počas dňa sa na celom území pripravte na celodenné mrazy.
Noc na pondelok prinesie teploty od -5 do -12°C, na severe až do -15°C. Cez deň vystúpi teplota len na -7 až -2°C. Na krajnom severe bude len okolo -9°C.
V noci na utorok teploty poklesnú na -7 až -14°C, no na severe až do -20°C. Cez deň sa pripravte na -3 až -8°C, na severe okolo -10°C.
Podobné denné teploty nás čakajú aj na Silvestra. Najchladnejšia by mala byť noc na Silvestra, kedy teploty poklesnú na -9 až -15°C, na severe na -15 až -21°C.
VIDEO: Takto sa ochladí na našom území. Vývoj teplôt nájdete TU

VIETOR- Pripravte sa na snehovú fujavicu
Nad Britskými ostrovmi sa nachádza tlaková výš. Súčasne sa nad Balkánom usadila tlaková níž, ktorá sa postupne bude presúvať smerom nad Ukrajinu a pritlačí na prúdenie v našej oblasti.
Vietor začne silnieť už v nedeľu popoludní. Nárazy vetra budú dosahovať predovšetkým na západe a na horách rýchlosť 15 až 25 m/s, na hrebeňoch hôr však rýchlosť môže prekročiť až 30 m/s. V nárazoch tak vietor bude mať silu víchrice.
Pri súčasnom novom snehu sa treba pripraviť na komplikácie a to najmä v oblasti západného Slovenska. Tu sa na viacerých miestach budú vytvárať snehové jazyky a záveje.
VIDEO: Vietor poriadne zosilnie. Vývoj nájdete TU

 
SNEŽENIE - V pondelok na západe, v utorok na severe
Ako sa bude tlaková níž presúvať nad Ukrajinu, tak s ňou sa budú otáčať aj zrážky. V priebehu nedele sa zrážky budú stáčať a nasúvať nad Maďarsko a Ukrajinu, pričom môžu zasiahnúť aj južné okresy a východ Slovenska. Nejaké snehové vločky preto môžete očakávať aj tu.
Počas pondelka sa na severe budú vyskytovať snehové prehánky alebo slabé sneženie, ale cez Česko sa bude presúvať plytká oblasť nižšieho tlaku, ktorá tu prinesie sneženie.
Sneženie by malo zasiahnúť aj krajný západ a severozápad Slovenska.
Počas utorka sa sneženie sústredí najmä na severné Slovensko.
VIDEO: Zasneží na viacerých miestach. Kde bude snežiť nájdete TU

 
Počasie v nadchádzajúcich dňoch tak bude poriadne zimné, ale aj nebezpečné. Prehľad nebezpečných javov môžete sledovať aj vo výstražnom servise.