AKTUÁLNE: Tisíce domácností sú pre kalamitu bez dodávok elektriny

11.02.2021 o 09:39 - Veronika Salayová
  • Článok

Kalamitná situácia na Slovensku sa podpísali pod dodávku elektrickej energie. Bez prúdu sú domácnosti hlavne na strednom Slovensku, ale výpadky hlásia aj severné okresy.

AKTUÁLNE: Tisíce domácností sú pre kalamitu bez dodávok elektriny
Ilustračné. Foto: unsplash

Veterné počasie spojené so snežením a silnými nočnými mrazmi spôsobilo kalamitné počasie, v dôsledku ktorého popadalo mnoho stromov na elektrické vedenia.

Bez prúdu sa tak ocitlo približne 37-tisíc odberných miest, informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš pre SME.

Elektrikári evidujú v poruchovom stave 26 vedení vysokého napätia. Mimo prevádzky je viac ako 400 distribučných trafostaníc, prevažne v Banskobystrickom kraji.

Najviac porúch v dodávke je v okresoch Rimavská Sobota, Poltár, Krupina, Žiar nad Hronom a Zvolen. V okrese Krupina od včera od 16.00 ho. platí II. stupeň kalamity

Bez elektriny sú aj stovky domácností v severných okresoch Bytča a Liptovský Mikuláš.

Podľa slov hovorcu Gejdoša na odstránení porúch elektrikári intenzívne pracujú, ale situáciu im komplikuje aj nedostupný terén. 

„Na mnohých miestach ešte len prebieha vyhľadávanie poruchových miest, pretože sa nachádzajú v odľahlých a ťažko prístupných lokalitách. V niektorých oblastiach navyše stále sneží a fúka silný vietor," povedal Gejdoš pre SME.

Zároveň upozornil, že niektorí si budú musieť na dodávku prúdu počkať, kým sa počasie nezlepší. 

Najnovšie správy