AKTUÁLNE: Trvalý dážď dvíha hladiny riek na Slovensku. Povodne sú na dosah

12.10.2020 o 18:44 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na našom území začala ovplyvňovať tlaková níž, ktorá prináša výdatný lejak, ktorý už počas dnešného dňa priniesol na naše územie desiatky milimetrov zrážok. To však ešte nie je všetko. Ďalšie zrážky dorazia už počas dnešného večera.

AKTUÁLNE: Trvalý dážď dvíha hladiny riek na Slovensku. Povodne sú na dosah

Rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu začala počas dnešného večera ovplyvňovať počasie na našom území a postarala sa o výdatný lejak, ktorý plošne zasiahol takmer celé naše územie. Zrážky spadli predovšetkým v oblasti stredného Slovenska a v oblasti Malých Karpát.

Počas dnešného dňa spadlo najviac zrážok V Smoleniciach a v Perneku a to 46 mm zrážok. Oblasť Malých Karpát hlási približne od 35 do 45 mm. Na ďalších miestach stredného a západného Slovenska spadlo približne od 20 do 40 mm.

V týchto chvíľach na našom území naďalej prší, pričom vo večerných hodinách by prechodne mohli zrážky ustať, ale nie nadlho. Už teraz sa očakáva ďalšia vlna dažďa, ktorá dorazí na naše územie po polnoci.

Počas nasledujúcej noci sa nad naše územie nasunie ďalšie, výrazné zrážkové pole, ktoré bude zabezpečovať zrážky až do stredy. Ustávať by mali zrážky až v stredu počas dňa.

Do stredy sa očakávajú ďalšie významné zrážkové úhrny. Podľa numerických modelov by na našom území mohlo spadnúť ďalších 50 až 80 mm zrážok, pričom predovšetkým v Banskobystrickom kraji by mohlo spadnúť až okolo 100 mm.

očakávané celkové úhrny zrážok do stredy poludnia
očakávané celkové úhrny zrážok do stredy poludnia

Už v týchto chvíľach sú povodia našich riek pomerne dosť nasýtené a ďalšie zrážky situáciu ešte zhoršia. Aktuálne dosahuje tok Handlovka v Prievidzi a Dovalovský potok v Dovalove úroveň 1. povodňového stupňa, no podľa predpokladov budú takmer všetky toky stúpať.

Je vysoko pravdepodobné, že na niektorých profiloch dosiahnu rieky úroveň až 3. povodňového stupňa.

Veľmi intenzívne zrážky však nesužujú len Slovensko, ale aj okolité štáty. Postupne tak budú stúpať hladiny aj väčších vodných tokov.

Zároveň treba pripomenúť, že zatiaľ čo v nižších polohách bude pomerne výdatne pršať, tak vo vyšších polohách sa budú objavovať aj snehové vločky. Hranica sneženia by vplyvom ochladenia mohla klesnúť na zhruba 1000 m n.m.

Najnovšie správy