AKTUÁLNE: Tvorí sa búrkový systém a prvé búrky sú na Slovensku. Kde ich dnes čakať?

25.06.2022 o 16:28 - Peter Minárik

Frontálne rozhranie aj naďalej ovplyvňuje počasie na Slovensku. Po búrlivej noci na západe začali vznikať ďalšie búrky. Búrlivo je tentoraz predovšetkým na strednom Slovensku a s búrkami treba počítať aj nasledujúce hodiny.

AKTUÁLNE: Tvorí sa búrkový systém a prvé búrky sú na Slovensku. Kde ich dnes čakať?
ilustračné foto

Po búrlivej noci, ktorá priniesla na naše územie viac ako 7500 bleskových úderov zavládlo dočasne na našom území pokojné počasie, ale to sa práve v týchto chvíľach začína meniť.

Opäť nás ovplyvňuje frontálne rozhranie, ktoré začína prinášať prvé búrky. S pribúdajúcimi hodinami bude búrok výrazne viac a možno počítať aj s nebezpečnými sprievodnými javmi.

Silné búrky z Maďarska sa rozširujú nad Slovensko

Nad Maďarskom sa začala vytvárať búrková línia. Tá v týchto chvíľach siaha od centrálneho Maďarska až smerom k našim hraniciam.

aktuálna poloha zrážok
aktuálna poloha zrážok

Táto búrková línia sa začína rozširovať aj smerom nad naše územie a prináša prvé búrky na juh stredného Slovenska. V Banskobystrickom kraji udrelo už niekoľko desiatok bleskov, no zatiaľ sa nebezpečné sprievodné javy nevyskytli.

To však už nie je prípad Maďarska, kde búrky prinášajú výrazný lejak, ktorý spôsobuje problémy a dokonca sa objavuje aj krupobitie. Krúpy, ktoré padali v mestečku Tiszaalpár dosahovali priemer aj niekoľkých centimetrov.

krúpy, ktoré padali v Maďarsku, zdroj: Idokep
krúpy, ktoré padali v Maďarsku, zdroj: Idokep

Búrok bude viac

Počas dnešného popoludnia treba až do večerných hodín počítať s búrkami, ktoré budú sústredené nad stredné Slovensko. 

Najvyššie riziko nebezpečných sprievodných javov je v oblasti Banskobystrického kraja. Búrky sú veľmi stacionárne a tak treba počítať s tým, že búrky môžu prinášať intenzívne prívalové zrážky, ktoré môžu spôsobiť lokálne zatopenie.

Večer a v noci búrky ustanú a od zajtra nás čaká krásne, slnečné počasie. Rozširujúci sa búrkový systém sledujte TU.