AKTUÁLNE: Už 7 mŕtvych po potopení lode na Dunaji

30.05.2019 o 05:06 - Budapešť - Peter Minárik
  • Článok

Počet obetí, ktoré si vyžiadala nehoda výletnej lode na Dunaji vzrástol na 7. Maďarskí záchranári stále hľadajú ďalších 12 nezvestných. Lodnú dopravu zastavili.

AKTUÁLNE: Už 7 mŕtvych po potopení lode na Dunaji

Okolo 22:00 došlo v Budapešti na rieke Dunaj k tragédii. Malá výletná loď s názvom Morská panna s kapacitou 60 ľudí na ktorej sa viezlo v tom čase 34 ľudí sa zrazila s väčším plavidlom. Po zrážke sa loď prevrhla a potopila. 

Ako informujú maďarské média, tak podľa predbežného vyšetrovania do turistickej lode Morská panna narazila zozadu veľká hotelová loď spoločnosti Viking Sygin so sídlom v nemeckom Passau a prevrátila ju. Video zachytáva zrážku.

Podľa najnovších informácii sa utopilo už 7 ľudí. Ďalších 12 ľudí je nezvestných a klesá nádej, že sa ich podarí nájsť živých. 

Záchranu komplikuje vysoká hladina Dunaja po výdatných zrážkach a jeho silný prietok. V oblasti pritom husto prší. Či má výška hladiny Dunaja vplyv na tragédiu ešte nie je celkom jasné. 

Jednu obeť vytiahli záchranári pri ostrove Csepel, zhruba sedem kilometrov od miesta nehody, a druhé mŕtve telo našli pri moste diaľničného obchvatu M0, ktorý je vzdialený až 16 kilometrov.

Všetky potvrdené obete zatiaľ pochádzajú z Južnej Kórey. Záchranári aj naďalej pátrajú pri brehoch Dunaja aj vo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov od Budapešti. 

Súčasne dostala akákoľvek lodná doprava od Budapešti smerom nižšie stopku pokiaľ neskončí záchranná akcia. Lode po Dunaji nepremávajú už viac ako 7 hodín.

Maďarský portál index.hu informoval, že podobná tragédia bola na spadnutie. Počas večera a noci sa v Budapešti plavia mnohé malé plavidlá, ktoré prevádzkujú turistické spoločnosti ponúkajúce pohľad na nočnú Budapešť. Ich počet sa rozrastá a už je to neúnosné. Veľké plavidlá potom majú problém manévrovať a nedokážu predvídať a zareagovať na rýchlejšie manévre menších plavidiel. Doprava na Dunaji v oblasti Budapešti je prehustená, na čo už mnohí kapitáni upozorňovali. 

Najnovšie správy