AKTUÁLNE: V Alpách vyhlasujú kalamitný stav. Extrémne tu sneží

05.12.2020 o 18:06 - Peter Minárik
  • Článok

Alpy zažívajú prvú plošnú a bohatú nádielku. Tohtoročná mikulášska nádielka je extrémna najmä v Taliansku a v Rakúsku, kde v niektorých regiónoch vyhlásili kalamitný stav.

AKTUÁLNE: V Alpách vyhlasujú kalamitný stav. Extrémne tu sneží

Predpovede už viac ako týždeň vopred avizovali, že tento víkend bude v Alpách mimoriadne náročný. Napadnúť by totiž mohlo až viac ako 2 metre snehu. Predpovede sa plnia, ale nemusia sa naplniť. V niektorých oblastiach môžu napadnúť ,,až,, 4 metre.

V Alpách sa rozsnežilo už v priebehu uplynulej noci, pričom až dnes ráno začala byť situácia kritická. V Taliansku je najvážnejšia situácia v oblasti Dolomitov, kde je veľa ciest uzavretých.

Arabba v Dolomitoch, foto: CentroMeteoDolomiti
Arabba v Dolomitoch, foto: CentroMeteoDolomiti

Len počas dnešného dňa tu spadlo už viac ako jeden meter snehu, pričom sneženie neustáva a napadnúť by tu mohli ďalšie 2 metre. Cestári aktuálne neustále frézujú cesty, aby boli prejazdné minimálne pre záchranárov a núdzové zložky. Obyvateľov vyzvali, aby zostali doma.

Intenzita sneženia totiž lokálne dosahuje 10 cm za hodinu a sneh je veľmi nestabilný. Na niekoľko ciest sa už zosunuli lavíny. Intenzitu sneženia vystihuje aj toto video.

Výrazné problémy hlásia aj z Rakúska. Tu je najviac postihnutý región Východné Tirolsko a Horné Korutánsko, kde za 24 hodín spadlo od 70 do 100 cm snehu.

Prerušená bola napríklad železničná doprava medzi Villachom a Lienzom. Lavínové nebezpečenstvo stúpa na 4. výstražný stupeň.

Napríklad v dedinke Heiligenblut v Mölltale napadlo 90 cm snehu a ďalších 50 až 70 cm sa očakáva.

Úrady v Hornom Korutánsku a vo Východnom Tirolsku vyzvali ľudí, aby radšej zostali doma.

Na pomedzí Rakúska a Talianska sa dokonca vyskytla snehová búrka. Meteorológovia tu zaznamenali niekoľko bleskových výbojov.

Intenzívne sneženie bude v Alpách pokračovať až do zajtrajšieho dňa, pričom pred snehom varujú meteorológovia.

varovanie pred snežením, zdroj: Skywarn.at
varovanie pred snežením, zdroj: Skywarn.at

Sneženie spôsobí v nasledujúcich hodinách ďalšie problémy. Pod ťarchou snehu budú padať elektrické vedenia a obyvatelia sa tak musia pripraviť na možné výpadky v dodávkach elektrickej energie.

Neprejazdné budú ďalšie cesty a železničné trate a niektoré oblasti môžu byť odrezané od sveta. Lavínové nebezpečenstvo by malo narásť na najvyšší výstražný stupeň.

Najnovšie správy